کلینیک سی تی آنژیوگرافی

بیماری های قلبی عروقی از مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌ها در سراسر جهان به شمار می‌روند. پزشکان همواره تاکید می‌کنند پیشگیری بهتر از درمان است و این واقعیتی انکار ناپذیراست. درصورت انسداد سرخرگ‌های قلب اقدامات پزشکی برای رفع آن لازم است و برای جلوگیری از پیامدهای ناخوشایند ناشی از بیماری‌های قلبی، باید درمان لازم در کلینیک های سی تی آنژیوگرافی صورت گیرد.

رگ های خونی به طور طبیعی در تصاویر رادیوگرافی دیده نمی شوند و کنتراست زیادی با بافت های اطراف شان ندارند. به این منظور، در آنژیوگرافی و سی تی آنژیو، از ماده ای حاجب استفاده می شود که مایعاتی چگالی با عدد اتمی بالا مانند ید هستند و به دلیل همین چگالی بالا، فوتون های اشعه X را جذب می کنند و کنتراست زیادی پیدا می کنند. هم چنین از یک ماشین تزریق خودکار برای کنترل زمان و سرعت تزریق استفاده می شود که ممکن است در طول ثبت تصاویر نیز ادامه پیدا کند. در طول سی تی آنژیوگرافی، وسیله چرخشی اطراف بیمار می چرخد و باریکه های Fan شکلی از اشعه X ایجاد می کنند. در واقع کار اصلی CTA (سی تی آنژیوگرافی)، پس از ثبت تصاویر است، هنگامی که نرم افزارهای قوی کامپیوتری، تصاویر را پردازش می کنند و تصویر نهایی ساخته می شود. کل دوره CTA ، ۱۰ تا ۲۵ دقیقه به طول می انجامد که ایمنی کاملی دارد و خطری بیمار را تهدید نمی کند.

مزایای سی تی آنژیوگرافی CTA

  • گرفتگی عروق را به صورت on time نشان می دهد.
  • ساختمان آناتومیک رگ های خونی را دقیق تر از MRI یا اولتراسوند نشان می دهد.
  • ایمن تر و کم زمان برتر از کاتتر آنژیوگرافی است. همچنین با تزریق ماده حاجب در بازو نسبت به شریان های بزرگ پا، ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می شود.

با توجه به اینکه در چرخش تیوب مولد اشعه X از هیچ گونه تسمه و موتور گرداننده ای استفاده نمی شود و تحت یک میدان مغناطیسی قرار دارند، سرعت چرخش تیوب همراه با تعداد ردیف های زیاد پردازشگرها، سرعت تصویربرداری رابالا برده، تا جایی که پس از کم کردن و تثبیت ضربان قلب بیمار، فقط با تزریق داخل وریدی ماده حاجب و با میزان دوز دریافتی بسیار کم، نسبت به دیگر دستگاه ها، می توان تصاویری با دقت و ظرافت بسیار زیاد با قطری کمتر از ۴ دهم میلی متر در هر اسلایس دریافت کرد. این تصاویر، کیفیت بالایی دارند و از طرفی با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد استفاده، کلیه بازسازی های مورد نیاز داخلی و حتی فضایی داخل عروقی، در اسرع وقت فراهم و قابل ارزیابی است.

کلینیک سی تی آنژیوگرافی قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت و با دستگاه های سی تی آنژیو انجام دهد.

آشنایی با روش های جدید آنژیوگرافی (کلیک کنید)

منبع: آفتاب. دانشگاه علوم سبزوار