چگونه سیگار را ترک کنیم؟

گام های دهگانه برای ترک سیگار

۱-  روزی را برای این کار تعیین کنید و آن را محترم شمارید. بیشتر  افرادی که در ترک سیگار توفیق یافته اند چنین کرده اند. در روزی که آن را «روزعمل» برای خود تعیین نموده اند سیگار کشیدن را ترک کرده اند. این روش، بسیار قاطع وبُرّاست و بر روش تدریجی مرجّح است.

۲- خود  را مشغول  نگاه دارید. فکر سیگار را از مغز خود خارج کنید. زیر سیگاری ها، فندک، و پاکت های بازنشده سیگار را دور بیندازید.

۳- مقدار بسیار زیادی مایعات بنوشید. یک لیوان آب ساده، یا آب پرتقال در دسترس داشته  باشید و دائماً آن را مزمزه کنید. کوشش کنید عطر  و طعم مختلف داشته  باشد.

۴- خودتان را بیشتر  از قبل فعّال کنید. به جای آنکه از اتومبیل خود یا اتوبوس استفاده کنید پیاده راه  بروید و قدم بزنید. به جای آسانسور از پله ها  استفاده کنید. فعایت های بدنی به شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنید و روحیه خودتان را بالا ببرید.

۵- مثبت فکرکنید. عوارض ترک  سیگار ممکن است برای شما نامطبوع باشد. با این  وجود، نشانه هایی از آن است که بدن شما در حال  بهبود و تطبیق با وضع جدید یعنی محروم ماندن از توتون است. کج خلقی و زودرنجی، تمایل به  سیگار و حواس پرتی و از دست دادن تمرکز، از مختصات این دوره است. نگران نباشید. پس از گذشت یکی دوهفته، این بازتاب ها همه از بین می رود.

۶- کارهای عادی خود را تغییر دهید. به مغازه ای  که معمولاً برای خرید سیگار می رفتید دیگر نروید و از آن خرید نکنید. شاید به میکده قبلی نیز نبایید بروید. در اتاق استراحت، یا محل تنفس اداره که گروهی سیگاری در آن جمعند نروید. کوشش کنید کارهایی بکنید که با کارهای قیلی کاملاً متفاوت باشد. خودتان را شگفت زده کنید.

۷- دنبال بهانه نگردید. خبرهای مهیج، یا خبرهای خوب را بهانه برای حتی یک سیگارکشیدن قرار ندهید. این بهانه ها بیهوده است.به زودی یکی دیگر و  به دنبال آن سیگار دیگر و دیگرهیچ…

۸ به خودتان برسید. این، بسیار مهم است. پول خرید سیگار را که  با نکشیدن صرفه جویی کرده اید، برای خودتان چیز مخصوصی بخرید کوپک یا بزرگ البته شما قبلاً از این کارها نمی کردید.

۹- مواظب خوراک خودتان باشید. کوشش کنید از غذاهای پرچربی نخورید. اگر هوس تنقلات کردید، میوه، یا سبزیجات خام  یا  شیرینی هایی که شکر در ساخت آن به کار نرفته است بخورید.

۱۰- روزها  را یکی یکی پشت سر گذارید. هرروز که بدون  سیگار می گذرد خبری خوب برای قلب شما، سلامت شما، و خانواده  شما… و جیب شماست.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*