خانه / انواع بيماريهاي قلبي / نارسايي قلبي / پیشگیری از نارسایی قلب جنین

پیشگیری از نارسایی قلب جنین

بیماری مادرزادی نارسایی قلب جنین ، نقایصی است که هنگام تشکیل قلب در دوران جنینی ایجاد می‌شود و در این مراحل نقصی از بدو تولد با نوزاد همراه است، به همین دلیل برای نارسایی قلب جنین لفظ مادرزادی به کار برده می‌شود.

وراثت، عوامل محیطی و برخی احتمالات از علل مختلف بروز بیماری نارسایی قلب جنین است، اما عامل وراثت نقش مهم‌تری دارد.

بیماری‌های مادرزادی نارسایی قلب جنین ممکن است در نوزاد یا کودک بدون علائم بالینی، با شنیدن صدای اضافی در قلب و هنگام معاینه از سوی متخصص کودکان تشخیص داده ‌شود.

قبل از تولد هم با انجام اکو کاردیوگرافی قلب، سلامــت قلب جنین قابل بررسی است. البته ممکن است بیماری‌های خفیف قلبی در دوران جنینی به علت کوچکی قلب قابل مشاهده نباشد، ولی بیماری‌های مهم قلبی با دقت بسیار بالا قابل تشخیص است.

در روزهای اول تولد کبودی لب، زبان و مخاط‌ها می‌تواند نشانه‌ای از بیماری نارسایی قلب جنین باشد. در بعضی موارد تنفس تند و سنگین، ضعیف بودن نبض اندام تحتانی و سردی پاها، عدم وزن‌گیری، عفونت‌های مکرر تنفسی و خستگی شیرخوار هنگام تغذیه و تعریق می‌تواند از علائم بیماری نارسایی قلب باشد. با مشاهده هرکدام از این موارد، بیمار باید حتما از سوی فوق‌ تخصص قلب کودکان معاینه و اکو کاردیوگرافی شود و در موارد خاص برای تشخیص نهایی نیاز به انجام عکسبرداری رنگی از قلب (آنژیوگرافی) است.

در حال حاضر بیماری‌ نارسایی قلب جنین قابل درمان است و بسیاری از بیماری‌های پیچیده قلبی می‌توانند از زندگی طبیعی برخوردار باشند، در حالی که تعداد محدودی از بیماری‌های قلب در حال حاضر در کشور علاجی ندارند و در خارج از کشور نیز با مرگ‌ومیر بالایی همراه هستند، در صورت تشخیص این بیماری‌ نارسایی قلب جنین و با هماهنگی پزشکی قانونی و نظر خانواده اجازه ختم حاملگی صادر می‌شود.

لازم است خانم‌ها برای باردار شدن حداقل سه ماه پیش از حاملگی برنامه‌ریزی کنند و اقدامات زیر برای پیشگیری از نارسایی قلب جنین انجام شود:

–    اولین راه پیشگیری از نارسایی قلب جنین آزمایش‌های لازم برای بررسی دیابت، اختلالات تیروئیدی و فنیل‌ کتونوری است.

–    پیشگیری از نارسایی قلب جنین با بررسی آنمی و علت آنمی و درمان آن .

–    معاینه‌ی بالینی کامل از نظر بررسی وجود عفونت‌های مزمن و حاد و درمان آن‌ها .

–    درمان فشار خون بالای مادر در پیشگیری از نارسایی قلب جنین .

–    کاهش وزن در مورد خانم‌های چاق در نارسایی قلب جنین .

–    درمان صرع موثر در پیشگیری از نارسایی قلب جنین .

–    در صورت وجود فنیل کتونوری، حذف اسید آمینه‌ی آلانین از رژیم غذایی از سه ماه پیش از حاملگی و طی دوران حاملگی برای پیشگیری از نارسایی قلب جنین .

–    حذف سیگار، کافئین و مشروبات الکلی عاملی بسیار مهم در جلوگیری از ابتلای جنین به نارسایی قلبی .

–    برای جلوگیری از مبتلا شدن جنین خود به نارسایی قلب جنین از تماس با بیماران مبتلا به بیماری‌های ویروسی و عفونی اجتناب کنید .

–    پیشگیری از نارسایی قلب جنین با تزریق واکسن سرخجه و هپاتیت B (در صورتی که انجام نشده باشد) .

–    اجتناب از تماس با اشعه‌ی , خصوصاً در ۱۰-۲ هفته‌ی اول حاملگی موثر در پیشگیری از نارسایی قلب جنین .

–    دور بودن از استرس‌های روحی و روانی طی حاملگی خود عاملی مهم برای پیشگیری از نارسایی قلب جنین است .

–    مصرف روزانه‌ی مولتی ویتامین با اسید فولیک از سه ماه پیش از حاملگی و طی دوران حاملگی (بررسی‌ها نشان داده است که مصرف روزانه‌ی مولتی ویتامین با اسید فولیک در خانم‌های باردار تا حدود زیادی نارسایی قلب جنین و دستگاه عصبی را کاهش می‌دهد).

با رعایت توصیه‌های فوق‌الذکر، خطر ایجاد نارسایی قلب جنین در خانم‌های باردار کاهش می‌یابد.

برای مطالعه ” علت نارسایی قلب جنین ” و ” تشخیص و درمان نارسایی قلب جنین” کلیک کنید .