نوار قلب در سکته قلبی

نوار قلب روشی است که با استفاده از امواج الکتریکی قلب افراد به وضعیت فیزیکی و بیماریهای احتمالی قلبی در فرد پی می بریم . امروزه استفاده از نوار قلب (ECG) به عنوان یک ابزار تشخیص بیماریهای قلبی متداول است؛ همچنین تفسیر صحیح نوار قلب امری ضروری و زمان‌بر می‌باشد. با توجه به اهمیت معیار زمان در تشخیص و معالجه‌ی بیماران قلبی ، روشهای گوناگونی برای تفسیر ECG به کمک متخصصان و کادر درمانی آمده است.

قلب هنگام تحریک شدن موجهای تحریکی را به سرتاسر قلب منتشر می کند و در کنار ان این امواج ضمن انتشار به بافتهای اطراف و تا سطح پوست منتقل می شوند که اینکار توسط این دستگاه و الکترود ها انجام میشود.

در هر الکتروکاردیوگرام یا دستگاه نوار قلب موجهای Q_R_S_T_P وجود دارد. یکی از مهمترین تغییراتی که در نوار قلب افراد سکته قلبی پیگیری می شود علائم و نشانه های مربوط به سکته قلبی یا M.I است که بسته به نقطه ای از قلب که دچار مشکل شده است به صورت تغییرات T یا ST و QRS در لیدهای مختلف قلبی میشود که متخصص قلب با کمک آن می تواند به میزان و شدت و همچنین نوع سکته قلبی پی ببرد.

اگرچه یکی از مهم ترین علائم تنگی سرخرگی عروق قلب احساس درد در قفسه سینه می باشد اما هرگونه ناراحتی در قفسه سینه الزاما ناشی از سکته قلبی نیست. ناراحتی قفسه سینه در صورتی که ناشی از تنگی سرخرگ های قلب باشد، اصطلاحا « آنژین قفسه صدری» نام داشته و مشخصات آن اینست:

در اغلب موارد بصورت فشارنده و در ناحیه پشت جناغ می باشد و با فعالیت افزایش و با استراحت تخفیف می یابد.

ممکن است به بازو دست چپ و گاها به گردن و فک انتشار یابد.

با مصرف قرص های زیرزبانی نیتروگلیسیرین در طی ۳ الی ۵ دقیقه قطع می شود.

معمولا ارتباطی با وضعیت بدن(خوابیدن یا نشستن) ندارد. در صورتی که درد شدید قفسه سینه همراه با علائمی نظیر تعریق سرد، تهوع و استفراغ باشد و یا به مدت طولانی(بیشتر از ۳۰دقیقه) طول بکشد با توجه به احتمال سکته قلبی مراجعه سریع به اورژانس الزامی است.

در صورتی که درد آنژینی بصورت متناوب و در حالت استراحت ایجاد می شود احتمال بروز حمله های قلبی زیاد بوده و با تغییرات نوار قلب در سکته قلبی قابل تشخیص است.

آشنایی با نوار قلب نرمال (کلیک کنید)

منبع: پزشک خانه شما. جی تاک. مرکز فوریتهای پزشکی. وبلاگ قلب.