مرکز اکوی قلب در تهران

اکوکاردیوگرافی در واقع سونوگرافی مخصوص قلب می‌باشد که با استفاده از امواج ماوراء صوت به بررسی ساختمان و کار قلب می‌پردازد. با اکوکاردیوگرافی به سایر حفره های قلب، ناهنجاریهای مادرزادی قلب، میزان انقباض و بیماریهای دریچه ای قلب پی می‌بریم. بعد از نوار قلب، اکوکاردیوگرافی معمول ترین اقدام تشخیص در بیماریهای قلب و عروق بوده و کامل کننده اطلاعاتی است که توسط معاینه به دست می‌آید.

اکوکاردیوگرافی ۳ بعدی در دنیا شناخته شده و در حدود ۳ سال است که وارد دانشگاههای علوم پزشکی ایران شده است. اکوکاردیوگرافی یک روش تصویربرداری از قلب غیرتهاجمی است که با کمک امواج صوتی، تصویر خیلی خوبی از عملکرد قلب را مورد بررسی قرار می دهد. اما با توجه به اینکه قلب یک عضو ۳ بعد است، در اکوکاردیوگرافی ۲ بعدی، اشراف کامل به تمام حجم قلب وجود ندارد و روش ۳ بعدی توانسته این مشکل را برطرف کند.

تشخیص مشکلات دریچه میترال و دیدن تمام حاشیه و قسمت های آن با استفاده از اکو کاردیوگرافی ۳ بعدی، امکان پذیر است. با استفاده از دستگاه ۳ بعدی، تصویر واضحی از دریچه میترال به دست می آید که مشابه تصویری است که جراح در اتاق عمل مشاهده می کند.

اکوکاردیوگرافی ۳ بعدی به عنوان هدایت گر پزشک در انجام عمل قلب است و برای درمان سوراخ قلب که به طور مادرزادی ایجاد شده است، می توان از این دستگاه اکوی ۳ بعدی استفاده کرد. اندازه های قلب با استفاده از اکوکاردیوگرافی ۳ بعدی به طور دقیق به دست می آید و با استفاده از دستگاه ۳ بعدی، می توان مستقیما حجم قلب را اندازه کنیم تا بتوان درمان بهتری را انجام داد.

مقایسه اکوکاردیوگرافی با ام آر آی قلب

اکو کاردیوگرافی ۳ بعدی چند برتری نسبت به ام آر آی قلب دارد. اولا از ام آر آی قلب که روش گران قیمت و پر هزینه ای است نمی توان برای همه بیماران قلبی استفاده کرد. زیرا، امکان بردن دستگاه ام آر آی قلب به بخشهای مراقبتهای ویژه وجود ندارد و همچنین کسانی که از باطری قلب استفاده می کنند و یا اینکه اجسام فلزی در بدن آنها هست، نمی توانند ام آر آی کنند. در حالی که امکان استفاده اکوکاردیوگرافی برای همه بیماران قلبی وجود دارد و هزینه آن به مراتب کمتر از ام آر آی قلب است.

هزینه سنگین ام آر آی قلب که باعث شده بیمه ها از پوشش این خدمت تشخیصی خودداری کنند. اما اکوکاردیوگرافی تحت پوشش بیمه است و بیمه ها ۷۵ درصد هزینه آن را پرداخت می کنند.
اکوکاردیوگرافی ۳ بعدی در مراکز بزرگ دانشگاههای علوم پزشکی کشور همچون تهران، شیراز، مشهد و ارومیه وجود دارد و نیاز نیست که این دستگاه در همه مراکز درمانی باشد زیرا، با اکو کاردیوگرافی ۲ بعدی هم امکان تشخیص بیماری قلبی وجود دارد.

مرکز اکوی قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت با دستگاه اکوی قلبی انجام دهد.

آشنایی با هزینه اکوی قلب در مرکز اکوکاردیوگرافی (کلیک کنید)

منبع: خبرگزاری مهر. دیدار