فشار خون و راههای کنترل آن

فشار خون و ورزش

احتمال ابتلای افراد بی تحرک و کم تحرک به فشار خون بالا به طور قابل ملاحظه ای بیش از کسانی است که زندگی پرتحرک دارند. عضله قلب هم مانند هر عضله دیگر با ورزش قوی تر می شود. یک قلب قوی به طور مؤثرتری خون را در بدن به جریان می اندازد. ورزش مزایای دیگری هم برای دستگاه گردش خون دارد؛ ورزش میزان کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد، از میزان تری گلیسیرید خون (چربی های غذا که به بخشی از خون جاری در بدن تبدیل می شوند) را که باعث کنترل فشار خون می گردد را می کاهد و وزن اضافی تان را که خود نیز عامل فشار خون بالا است را کاهش می دهد.

فشار خون و نمک

خطوط راهنمای فدرال برای کنترل فشار خون توصیه می کند که همه آمریکایی ها میزان مصرف نمک را به کمتر از 2300 میلی گرم در روز (در حدود یک قاشق چای خوری نمک غذا) محدود کنند. این مقدار برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا، افراد مسن و امریکایی های آفریقایی تبار، کمتر از 1500 میلی گرم در روز است. با این حال آمریکایی ها به طور معمول روزانه 3300 تا 6000 میلی گرم در روز نمک مصرف می کنند. نزدیک به 50 درصد از مبتلایان به فشار خون بالا به نمک حساس هستند به این معنی که سدیم زیاد به طور واضح فشار خون شان را بالا می برد. به علاوه فشار خون دیابتی ها، کسانی که چاق هستند و افراد مسن بیش از افراد معمولی به نمک حساس است و در نتیجه همین امر در فشار خون تاثیر می گذارد.

کافئین و فشار خون

در بیشتر تحقیقات هیچ نشانه روشنی از اینکه مصرف متعادل قهوه و کافئین (کمتر از 100 میلی گرم در روز) باعث بروز فشار خون بالا می شود، یافت نشده است.

فشار خون و نوشیدن الکل

بسیاری از پژوهش ها نشان داده که نوشیدن الکل با فشار خون بالا ارتباط دارد. مصرف الکل سبب افزایش فشار خون می شود. نوشیدن این ماده خطرناک در هیچ شرایطی توصیه نمی شود.

فشار خون عصبی و استرس

استرس به طور مشخص با فشار خون بالا در ارتباط است. زمانی که استرس شما کم شود، فشار خون تان هم پایین می آید.

برای مطالعه " درمان فشار خون بالا " کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون

theme