عکس اکوکاردیوگرافی قلب

اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود .

برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود. ممکن است انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری باشد:
هنگامی که دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی هستید.
هنگامی که دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه هستید .
هنگامی که دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید .
هنگامی که دچار حمله قلبی شده اید .
هنگامی که دچارتب روماتیسمی هستید .

در اکوکاردیوگرافی با وسیله‌ای به نام ترانس دیوسر (یک نوع میکروفون خاص) امواج صوتی با فرکانس بالا تولید و به سمت قلب فرستاده می‌شود و امواج دریافت شده از بافت‌های مختلف دریافت شده و سپس عکس اکوکاردیوگرافی قلب در کامپیوتر علاوه بر ذخیره، تجزیه و تحلیل می‌شوند.

ترانس دیوسر روی قفسه سینه، روی دنده‌ها قرار گرفته و برای مطالعه دقیق در جهات مختلف چرخانده می‌شود. گاهی اوقات دنده‌ها، ریه‌ها یا برخی دیگر از بافت‌ها مانع تهیه تصاوی دقیق می‌شوند که برای رفع این مشکل ممکن است ماده‌ای به بیمار تزریق شود که این ماده باعث ایجاد تمایز تصویری و افزایش دقت بررسی می‌شود.

روش انجام اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی)

شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید . پزشک ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد. امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند .

دراکوکاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمی شود .
حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود . یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود . در طول اکوکاردیوگرافی شما نیز می توانید ویدئو را ببینید .

تست اکوی قلب اغلب به کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد، درد و عوارض جانبی ندارد و در آخر نیز پزشک متخصص قلب شما در مورد نتایج عکس اکوکاردیوگرافی قلب با شما صحبت می کند .

آشنایی با تفسیر نتایج اکوکاردیوگرافی قلب (کلیک کنید)

منبع: دانشگاه علوم پزشکی تهران. همشهری آنلاین