خانه / درمان هاي بيماريهاي قلبي / عوامل خطر بیماری قلبی

عوامل خطر بیماری قلبی

– کلسترول و HDL بالا باعث افزایش خطربیماری قلبی می گردد .

– افزایش خطر بیماری قلبی با کشیدن سیگار زیاد یا تماس روزانه با دود سیگار.

– فشار خون بالا (بیش از ۱۴ روی ۹۰ میلی متر جیوه یا مصرف قبلی داروهای ضد فشار خون) در بروز بیماری قلبی بسیار موثر می باشد .

عوامل خطر دیگردر بروز بیماری قلبی عبارتند از:

– ژن ها: وجود سابقه خانوادگی ابتلا به حمله قلبی به خصوص بروز بیماری قلبی ، قبل از ۵۵ سالگی در پدر و یا قبل از ۶۵ سالگی در مادر.

– فقدان فعالیت فیزیکی باعث بروز بیماری قلبی می گردد.

– بیماری قلبی ناشی از داشتن اضافه وزن .

– رژیم غذایی نامناسب در تشدید بیماری قلبی: چربی بیش از حد، فیبرکم، مصرف میوه و سبزیجات به مقدار خیلی کم.

– بیماری قلبی ناشی از ابتلا به دیابت.

– ابتلا به بیماری عروقی: هر نوع بیماری در عروق خونی، یا سرخرگ ها و وریدها.

– سن: هر چه سن بالاتر باشد، احتمال خطر بروز بیماری قلبی بیشتر است.

– پایین بودن HDL: HDL ( کلسترول خوب ) کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر منجر به بیماری قلبی می گردد.

به فهرست ستون قبل نگاه کنید، چند مورد از عوامل خطر بالای بیماری قلبی در شما وجود دارد؟ درباره ی چند تای آنها می توانید اقدامی انجام دهید؟ حال ببینیم چگونه می توانید میزان خطر کلی بیماری قلبی را تخمین بزنید.

یکی دیگر از عوامل خطر ساز برای بیماری قلبی محسوب می شود اثر استرس بر روی عملکرد قلب می باشد که سبب بروز بیماری قلبی می گردد در ادامه به اثر استرس بر روی قلب می پردازیم :

استرس و بیماری قلبی

ضروری است برای کاهش احتمال بروز حمله قلبی ناشی از بیماری قلبی ، میزان استرس زندگی خود را کاهش دهید. تنش ها را از بین ببرید و برای رهایی از آنها، از خوردن غذا یا سیگار کشیدن استفاده نکنید. نتیجه ی مطالعه ای که چندین سال قبل درباره اثر استرس بر روی بیماری قلبی انجام شد، آن بود که افرادی که اضطراب و استرس خود را سرکوب می کنند، از بیشترین سطح کلسترول خون برخوردارند. اگر بتوانید عصبانیت خود را با راهی به جز خشونت یا فریاد زدن (مثلاً از طریق فعالیت فیزیکی) کنترل کنید، این کار به سلامتی شما و کاهش بروز بیماری قلبی کمک خواهد کرد.

کاهش استرس و بیماری قلبی

به جز ورزش بعضی روش های دیگر مانند تن آرامی استرس ، ماساژ درمانی، بیوفیدبک، و رایحه ی درمانی (آروماتراپی) به فرونشاندن بیماری قلبی ناشی از اضطراب و استرس کمک می کنند. انجام ماساژ برای بیماری قلبی از راه های مختلف مانند ایجاد گرما، استفاده از پوشش های شناور یا پوشش گل و لای، یا روغن، شیاتسو (shiatsu)، رایکی (reiki) و رفلکسولوژی (reflexology) صورت می گیرد. بعضی روش های دیگر کاهش بیماری قلبی ناشی از اضطراب و استرس عبارتند از پاشویه، استفاده از حمام های گیاهی، جکوزی یا حمام چرخابی (نوعی آب درمانی)، هیدروتراپی (آب درمانی)، حمام های معدنی، حمام بخار، سونا، استفاده از سشوار، مانیکور، فاشیال، پدیکور، روش های آرام سازی (relaxation)، تنفس عمیق، استفاده از نوارهای آرام بخش (relaxation)، خواب کوتاه مدت، نوشیدن چای گیاهی، گوش کردن به موسیقی، آموزش موسیقی، مطالعه کتاب و مجله، استفاده از کامپیوتر کوچک دستی در پاسیوی منزل، تماشای فیلم، تفکر و عبادت، مراقبه (meditation) و دعا کردن که می توانند به بیماری قلبی ناشی از استرس کمک شایانی داشته باشند . به هر حال، هر اقدامی که ایجاد امکان آرامش و از بین بردن تنش را از راه صحیح امکان پذیر سازد، مفید خواهد بود.

برای مطالعه ” درمان بیماری قلبی با ورزش ” کلیک کنید .

منبع: کتاب چربی خون