علل بیماری های مادرزادی قلب

[sbu_post_image]

انسان می تواند در غیاب بافت مغز زنده به حیات بیولوژیک خود ادامه دهد ( مثلاً در افراد دچار مرگ مغزی ) ولی مرگ قلبی همیشه مساویست با مرگ قطعی . یعنی می توان گفت که قلب مهمترین عضو حیاتی بدن است . قلب معمولاً بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می زند اما برحسب ضرورت می تواند تندتر هم بزند.

تعداد ضربان قلب صدهزار بار در روز و بیشتر از ۳۰میلیون بار در سال و حدود ۵/۲ میلیارد بار در یک عمر هفتادساله است. بیماری های قلب و دستگاه گردش خون به دو گروه مادرزادی و اکتسابی تقسیم بندی می شود  .بیماری های مادرزادی قلب، ناهنجاری هایی هستند که در ساختار قلب از بدو تولد وجود دارد. از هر هزار تولد تقریباً هشت نوزاد دچار بیماری های قلبی مادرزادی هستند که ممکن است خفیف تا شدید باشد.

برخی از علل شناخته شده بیماری های قلبی مادرزادی،ژنتیکی هستند ازجمله تغییرات پراکنده ژنتیکی ، و یا جهش های موضعی و همچنین حذف و اضافه شدن بخشهایی از DNA ، اما نقش محیط بر بیماریهای قلبی عروقی بسیار حائز اهمیت می باشد . از جمله عوامل محیطی می توان به عفونت مادر (سرخجه) ،برخی داروها (مثلا لیتیوم و تالیدومید) وبیماری مادر (مثلا دیابت و لوپوس) اشاره نمود . برخی از ژنهای مرتبط با رشد ونمو و تکامل قلب جنین کشف گردیده اندکه نقص در هر کدام از آنها و یا چندین ژن با هم می تواند باعث بروز اختلالات قلبی و عروقی در نوزاد شوند .

همچنین عمده اختلالات کروموزومی مانند تریزومی کروموزومهای ۲۱ ، ۱۳ و ۱۸ منجر به مواردی از بیماری قلبی عروقی می گردند .آنچه در بیماری های مادرزادی قلب مشترک است، روند رشد غیرطبیعی و ناقص قلب و یکی از نشانه های رایج این بیماری صدای غیرعادی قلب است که به هنگام معاینه پزشکی مشخص می شود.

بیماریهای قلبی از جمله شایعترین و مهمترین بیماریها در ایران به شمار می روند که پیشگیری و پیش بینی آنها مانع آسیبهای جانی و مالی خواهد شد و افزایش آگاهیهای عموم در مورد آنها از بروز تعداد کثیری از موارد مرگ و میر هموطنان جلوگیری می کند.

باید دانست بخش بزرگی از اختلالهای قلبی همانند بیماریهای عروق کرونر( که به سکته قلبی می انجامند) ، بی نظمیهای تپش قلب( آریتمی) و انواعی از اختلالهای عضلات ( کاردیومیوپاتی)قلب واجد زمینه ژنتیکی هستند و نه تنها امکان شناسایی دقیق آنها و تعیین علت بروز در فرد مبتلا وجود دارد بلکه می توان با شناسایی انواع اختلالات ژنتیکی از جمله جهشها، افتادگیها و افزوده شدنها،  ظهور بیماری درنسلهای بعدی را پیش بینی و از آن جلوگیری کرد.

منبع:ژنتیک.پرستار

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*