شلی دریچه میترال

درباره شلی دریچه میترال قلب چه میدانید؟ آیا شلی دریچه میترال یک بیماری قلبی است و یا یک نارسایی قلب محسوب می گردد؟ علائم شلی دریچه میترال چیست ؟راه درمان شلی دریچه میترال چیست؟

ملا نصرالدین یک متخصص قلب و عروق با اشاره به این که پرولاپس یا شلی دریچه میترال در ۱۵ درصد افراد جامعه و معمولا در زنان شایعتر است، گفت: تپش قلب، سوزن شدن سینه  و داشتن درد در طرف چپ سینه از علائم اصلی بیماری شلی دریچه میترال است .

 پرولاپس یا شل شدن دریچه میترال در اکثر موارد زمینه مادرزادی دارد و به ندرت ممکن است شلی دریچه میترال به علل غیر مادرزادی مثل روماتیسم قلبی حادث شود. عارضه شلی دریچه میترال در افراد مضطرب یا افرادی که زمینه بیماریهای عصبی و روحی دارند شایعتر است. از طرف دیگر بی نظمی‌های قلبی که افزایش تپش قلب از عوارض اصلی آن است در این افراد مبتلابه شلی دریچه میترال بیشتر است .

شلی دریچه میترال عارضه حادی نیست اما ممکن است در موارد حاد شلی دریچه میترال به نارسایی دریچه‌ای از قلب که شلی دریچه میترال دارد منجر شود.

ابیماران مبتلا به شلی دریچه میترال برای روزه‌داری هیچ مشکلی ندارند و زنان مبتلا به شلی دریچه میترال نیز می‌توانند بدون مشکل باردار شوند اما باید توجه شود که این عارضه شلی دریچه میترال در ۵۰ درصد موارد یعنی اگر پدر یا مادر به آن مبتلا باشند، به جنین نیز منتقل می‌شود. شلی دریچه میترال در ۹۵ درصد موارد درمان خاصی ندارد، اگر عارضه شلی دریچه میترال با زمینه‌های عصبی ایجاد شود، تنها مصرف داروهای آرام‌بخش و ضد اضطراب برای بیماران مبتلا به شلی دریچه میترال تجویز می‌شود. لذا شلی دریچه میترال به ندرت به درمان جراحی نیاز دارد زیرا عمل جراحی تنها در موارد بروز نارسایی دریچه نیاز است اما نارسایی دریچه میترال قلب نیز کمتر اتفاق می‌افتد .

درمان شلی دریچه میترال

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان دارای علایم شلی دریچه میترال باشید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اکثر بیماران مبتلا به شلی دریچه میترال خفیف نیاز به درمان خاصی ندارند، ولی جهت جلوگیری از عفونت قلب در هنگام جراحی و یا کشیدن دندان باید از آنتی بیوتیک مناسب استفاده نمایند.

اما در صورتی که علایم شلی دریچه میترال ایجاد شود پزشک می‌تواند برای درمان درد، اختلال ریتم قلبی و یا سایر عوارض دارو تجویز کند. بعضی از این داروها عبارتند از:

– بتا بلوکرها جهت کاهش ضربان قلب ناشی از شلی دریچه میترال

– آسپیرین

– رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین یا کومادین که از انعقاد خون جلوگیری می‌کند.

درمان‌های جراحی شلی دریچه میترال

– درمان جراحی شلی دریچه میترال با ترمیم دریچه میترال (Valve repair)

– درمان جراحی شلی دریچه میترال با تعویض دریچه (Valve replacement)

رژیم غذایی و ورزش برای بیماران شلی دریچه میترال

در بیماران مبتلا به شلی دریچه میترال رژیم خاصی نیاز نیست. میزان مصرف مایعات را در حد معمول حفظ کنید. در مورد بعضی علایم شلی دریچه میترال نظیر تپش قلب، قطع مصرف کافئین و الکل ممکن است سودمند باشد.

پیاده روی آرام به طور منظم برای مبتلایان به تپش قلب ناشی از شلی دریچه میترال توصیه می‌شود.

برای مطالعه ” تشخیص بیماری شلی دریچه میترال ” کلیک کنید .