سی تی آنژیو ریه

سی تی آنژیوگرافی (CTA) نوعی مقطع‌نگاری رایانه‌ای است که روشی است برای تصویربرداری از عروق شریانی و وریدی در سر تا سر بدن؛ از شریانهای تغذیه كننده مغز گرفته تا آنهایی كه خون را به ریه ها، كلیه‌ها، دست‌ها و پاها می‌رسانند. از این روش برای تشخیص میزان گرفتگی عروق استفاده می‌شود.

در پی نگرانی هایی که بیماران در قبال سی تی آنژیوگرافی داشتند پزشکان و مهندسین پزشکی در پی راه حلی برای آسانتر کردن این بررسی برای بیماران شدند . این جستجو ها به ابداع روش سی تی آنژیوگرافی ختم شد . در روش سی تی آنژیوگرافی به این صورت عمل می شود که ماده ای رنگی را به درون رگ تزریق می کنند و با دستگاهی شبیه به دستگاه سی تی اسکن از ماده رنگی ( ماده حاجب ) در عروق تصویر برداری می شود .

سی تی آنژیوگرافی یک تست ویژه با استفاده از اشعه ایکس می باشد که جهت مشخص نمودن محل و میزان انسداد سرخرگ ها صورت می گیرد. سی تی آنژیوگرافی به پزشک شما کمک می کند تا بررسی نماید که آیا شما نیاز به درمانهایی نظیرآنژیوپلاستی، جراحی بای پس کروناری یا درمان دارویی دارید یا خیر.

سی تی آنژیوگرافی ریه آزمونی برای به دست آوردن یك تصویر از شریان ریوی است و بهترین روش برای تشخیص آمبولی ریه با حداقل عوارض تهاجمی است . تصاویر سی تی آنژیوگرافی ریه در نمای اگزیال گرفته می شود وبصورت اگزیال و بازسازی سه بعدی چاپ می شود.

تصاویر سی تی آنژیوگرافی ریه با تزریق 50الی 150میلی لیترماده حاجب با فلوی 4 میلی لیتر بر ثانیه از طریق یك ورید بطور اتوماتیك با تزریق انژكتور انجام می گردد و با برشهای 1-3میلی متری با دستگاهای اسپیرال كه قادرند آزمون را در 5ثانیه تكمیل نمایند، انجام می شود .

معمولا سی تی آنژیوگرافی ریه 10-12ثانیه بعد از تزریق ماده حاجب انجام می گیرد. در یك سی تی اسكن نرمال شریانهای ریوی باید پر از ماده حاجب باشند و آئورت خالی از ماده حاجب دیده شود.

آشنایی با سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر (کلیک کنید)

منبع: پیک سلامت. یک معلم

theme