سی تی آنژیو ریه

سی تی آنژیوگرافی (CTA) نوعی مقطع‌نگاری رایانه‌ای است که روشی است برای تصویربرداری از عروق شریانی و وریدی در سر تا سر بدن؛ از شریانهای تغذیه کننده مغز گرفته تا آنهایی که خون را به ریه ها، کلیه‌ها، دست‌ها و پاها می‌رسانند. از این روش برای تشخیص میزان گرفتگی عروق استفاده می‌شود.

در پی نگرانی هایی که بیماران در قبال سی تی آنژیوگرافی داشتند پزشکان و مهندسین پزشکی در پی راه حلی برای آسانتر کردن این بررسی برای بیماران شدند . این جستجو ها به ابداع روش سی تی آنژیوگرافی ختم شد . در روش سی تی آنژیوگرافی به این صورت عمل می شود که ماده ای رنگی را به درون رگ تزریق می کنند و با دستگاهی شبیه به دستگاه سی تی اسکن از ماده رنگی ( ماده حاجب ) در عروق تصویر برداری می شود .

سی تی آنژیوگرافی یک تست ویژه با استفاده از اشعه ایکس می باشد که جهت مشخص نمودن محل و میزان انسداد سرخرگ ها صورت می گیرد. سی تی آنژیوگرافی به پزشک شما کمک می کند تا بررسی نماید که آیا شما نیاز به درمانهایی نظیرآنژیوپلاستی، جراحی بای پس کروناری یا درمان دارویی دارید یا خیر.

سی تی آنژیوگرافی ریه آزمونی برای به دست آوردن یک تصویر از شریان ریوی است و بهترین روش برای تشخیص آمبولی ریه با حداقل عوارض تهاجمی است . تصاویر سی تی آنژیوگرافی ریه در نمای اگزیال گرفته می شود وبصورت اگزیال و بازسازی سه بعدی چاپ می شود.

تصاویر سی تی آنژیوگرافی ریه با تزریق ۵۰الی ۱۵۰میلی لیترماده حاجب با فلوی ۴ میلی لیتر بر ثانیه از طریق یک ورید بطور اتوماتیک با تزریق انژکتور انجام می گردد و با برشهای ۱-۳میلی متری با دستگاهای اسپیرال که قادرند آزمون را در ۵ثانیه تکمیل نمایند، انجام می شود .

معمولا سی تی آنژیوگرافی ریه ۱۰-۱۲ثانیه بعد از تزریق ماده حاجب انجام می گیرد. در یک سی تی اسکن نرمال شریانهای ریوی باید پر از ماده حاجب باشند و آئورت خالی از ماده حاجب دیده شود.

آشنایی با سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر (کلیک کنید)

منبع: پیک سلامت. یک معلم