خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / آنژيوگرافي / سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در حال حاضر در اكثر كشورها همچون ایران بیماریهای قلبی - عروقی مهم ترین علت مرگ ومیر است. به خصوص بیماری های عروق كرونری خطرناك ترین عامل برای بیماران محسوب می شوند. بر همین اساس تحقیقات مفصلی برای درمان این بیماری ها انجام شده و روش های تشخیص بیماری های عروقی از جمله آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی قلب به وجود آمده كه هر كدام مزایا و معایبی دارد.

سرخرگهای ما متعاقب رسوب كلسترول، سلولها و سایر مواد دچار گرفتگی می شوند. جریان خون در مسیر قلب كاهش می یابد و احساس ناراحتی در قفسه سینه رخ می دهد. گاهی هم ممكن است یك لخته خون به شكل ناگهانی ایجاد شود كه جریان خون را كند یا به طور كامل قطع كند كه این اتفاق منجر به حمله قلبی می شود. در این حالت سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر می تواند سبب باز شدن سرخرگهای دچار انسداد شده و جریان خون را به عضلات قلب برگرداند.

قلب عضو بسیار مهم و حیاتی است كه از دو دهلیز و دو بطن تشكیل شده است و با انقباض خود خون را در ریه ها و سراسر بدن به جریان می اندازد و بدین طریق اكسیژن و مواد مورد نیاز را به سلول ها رسانده و مواد زائد ناشی از سوخت و ساز سلول ها را جمع آوری و توسط كلیه ها و پوست دفع می كند. به علاوه قلب با تلمبه كردن خون تیره سیاهرگ ها به ریه موجب اكسیژن گیری مجدد و دفع دی اكسید كربن خون توسط ریه ها می شود. خود قلب برای انجام عمل انقباض و خون رسانی به جریان خون كافی و مناسب نیازمند است كه این كار توسط شریان هایی به نام (شریان كرونر) صورت می گیرد. این شرایین در اصل از ریشه آئورت كه شاهرگ اصلی بدن است نشات گرفته و خون را به بافت عضلانی قلب می رساند. به طور معمول دیواره داخلی سرخرگ ها صاف و انعطاف پذیر هستند كه امكان حركت جریان خون را به راحتی فراهم می كنند، اما گاهی با گذشت زمان تجمع باقیمانده ذرات چربی در داخل دیواره رگ منجر به تشكیل یك پلاك عروقی می شود. زمانی كه این روند كه تصلب شرایین نام دارد، باعث شكنندگی و تنگی سرخرگ كرونر شده و آن را در برگیرد بیماری عروق كرونر رخ خواهد داد. ادامه تشكیل و رسوب باقیمانده های چربی در دیواره عروق، باعث باریك تر شدن رگها می شود.

فواید سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

آنژیوگرافی یك روش تصویربرداری پزشكی است كه در آن اجزای دستگاه گردش خون شامل: سرخرگ ها، سیاهرگ ها و حفره های قلب با تابش اشعه ایكس به تصویر كشیده می شوند. آنژیوگرافی یكی از اقدامات تهاجمی قلبی به شمار می رود به این صورت كه لوله ای باریك از طریق سیاهرگ یا سرخرگ های پا یا دست به سمت قلب هدایت شده و مستقیما اندازه گیری ها و تصویربرداری های لازم را میسر می سازد.

نتایج به دست آمده از سی تی آنژیوگرافی كرونری عبارتند از:

مشخص كردن تعداد عروق كرونری، نشان دادن محل دقیق انسداد داخل عروق و نشان دادن وسعت انسداد عروق است.

راه های درمان گرفتگی رگ های كرونر براساس میزان گرفتگی عروق شامل درمان دارویی، سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر و عمل جراحی قلب باز است.

آشنایی با آنژیوگرافی قلب (کلیک کنید)

منبع: روزنامه کیهان

theme