خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / آنژيوگرافي / سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

در حال حاضر در اکثر کشورها همچون ایران بیماریهای قلبی – عروقی مهم ترین علت مرگ ومیر است. به خصوص بیماری های عروق کرونری خطرناک ترین عامل برای بیماران محسوب می شوند. بر همین اساس تحقیقات مفصلی برای درمان این بیماری ها انجام شده و روش های تشخیص بیماری های عروقی از جمله آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی قلب به وجود آمده که هر کدام مزایا و معایبی دارد.

سرخرگهای ما متعاقب رسوب کلسترول، سلولها و سایر مواد دچار گرفتگی می شوند. جریان خون در مسیر قلب کاهش می یابد و احساس ناراحتی در قفسه سینه رخ می دهد. گاهی هم ممکن است یک لخته خون به شکل ناگهانی ایجاد شود که جریان خون را کند یا به طور کامل قطع کند که این اتفاق منجر به حمله قلبی می شود. در این حالت سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر می تواند سبب باز شدن سرخرگهای دچار انسداد شده و جریان خون را به عضلات قلب برگرداند.

قلب عضو بسیار مهم و حیاتی است که از دو دهلیز و دو بطن تشکیل شده است و با انقباض خود خون را در ریه ها و سراسر بدن به جریان می اندازد و بدین طریق اکسیژن و مواد مورد نیاز را به سلول ها رسانده و مواد زائد ناشی از سوخت و ساز سلول ها را جمع آوری و توسط کلیه ها و پوست دفع می کند. به علاوه قلب با تلمبه کردن خون تیره سیاهرگ ها به ریه موجب اکسیژن گیری مجدد و دفع دی اکسید کربن خون توسط ریه ها می شود. خود قلب برای انجام عمل انقباض و خون رسانی به جریان خون کافی و مناسب نیازمند است که این کار توسط شریان هایی به نام (شریان کرونر) صورت می گیرد. این شرایین در اصل از ریشه آئورت که شاهرگ اصلی بدن است نشات گرفته و خون را به بافت عضلانی قلب می رساند. به طور معمول دیواره داخلی سرخرگ ها صاف و انعطاف پذیر هستند که امکان حرکت جریان خون را به راحتی فراهم می کنند، اما گاهی با گذشت زمان تجمع باقیمانده ذرات چربی در داخل دیواره رگ منجر به تشکیل یک پلاک عروقی می شود. زمانی که این روند که تصلب شرایین نام دارد، باعث شکنندگی و تنگی سرخرگ کرونر شده و آن را در برگیرد بیماری عروق کرونر رخ خواهد داد. ادامه تشکیل و رسوب باقیمانده های چربی در دیواره عروق، باعث باریک تر شدن رگها می شود.

فواید سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر

آنژیوگرافی یک روش تصویربرداری پزشکی است که در آن اجزای دستگاه گردش خون شامل: سرخرگ ها، سیاهرگ ها و حفره های قلب با تابش اشعه ایکس به تصویر کشیده می شوند. آنژیوگرافی یکی از اقدامات تهاجمی قلبی به شمار می رود به این صورت که لوله ای باریک از طریق سیاهرگ یا سرخرگ های پا یا دست به سمت قلب هدایت شده و مستقیما اندازه گیری ها و تصویربرداری های لازم را میسر می سازد.

نتایج به دست آمده از سی تی آنژیوگرافی کرونری عبارتند از:

مشخص کردن تعداد عروق کرونری، نشان دادن محل دقیق انسداد داخل عروق و نشان دادن وسعت انسداد عروق است.

راه های درمان گرفتگی رگ های کرونر براساس میزان گرفتگی عروق شامل درمان دارویی، سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر و عمل جراحی قلب باز است.

آشنایی با آنژیوگرافی قلب (کلیک کنید)

منبع: روزنامه کیهان