روش های جدید آنژیوگرافی

آنژیوگرافی می‌تواند به بررسی رگ‌های خونی و جریان خون در بیماری های زیر بپردازد:

  • بیماری‌های عروق کرونر قلب: هرگاه عروق کرونر که مواد غذایی مورد نیاز عضله قلب را تامین می‌کنند، دچار گرفتگی و یا تخریب شوند، زیرا به مرور زمان این عروق تنگ می‌شوند.
  • آنوریسم: قسمتی از دیواره رگ‌های خونی دچار ورم و برآمدگی شوند، زیرا ممکن است دیواره این رگ‌ها ضعیف شده باشند.
  • آترواسکلروز یا تصلب شرایین: رگ‌های خونی به علت رسوب مواد چربی مانند کلسترول، دچار تنگی و گرفتگی شده باشد. آنژیوگرافی را می‌توان برای ارزیابی سطح و میزان آرترواسکلروز در عروق خاص بدن به کار برد و میزان تنگی آن رگ‌ها را بررسی کرد.
  • مشکلاتی که ناشی از بیماری‌های شریانی می‌باشد، بیماری‌هایی نظیر سکته مغزی، حمله قلبی، قانقاریا و … .

بنابراین آن چه مهم و ضروری به نظر می‌رسد این است که مشکلات مربوط به رگ‌های خونی و گردش خون هر چه سریع‌تر شناخته شوند و مورد بررسی قرار بگیرند.

هشت ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی، هیچ نوشیدنی و خوراکی نباید مصرف شود.

تصاویر به دست آمده از آنژیوگرافی (مخصوصا آنژیوگرافی عروق کرونر) می‌تواند گام موثری را در درمان حملات قلبی بردارد و پزشک متخصص آنژیوگرافی با بررسی آنژیوگرام، گزینه‌های مختلف درمانی مانند عمل جراحی، آنژیوپلاستی و درمان‌های دارویی و … را به بیمار پیشنهاد دهد.

در روش های جدید آنژیوگرافی به جای آنژیوگرافی، نوعی‎ وسیله تصویربرداری‎‎ که‎ ازبدن‎ عکس‎ برداری می‎کند مانند روشی‎‎ که‎ با تزریق‎‎ مواد حاجب‎ از گرفتگی عروق خبر می‎‎‎ داد، گرفتگی عروق‎ خونی را نشـان‎ می‎ دهد.

در آنژیوگرافی‎‎ یک‎ لوله‎ ظریف‎ از عروق‎ خونی ناحیه‎‎‎‎ رانی‎ وارد بدن‎ شده و به قلب‎ رانده می‎‎شود و نوعی ماده‎‎‎ حاجب‎ از این‎ لوله بـه درون‎‎ عروق‎‎ خونی‎ تزریق و پرتو ایکس‎ به‎ بدن بیمار تابانده‎ می‎ شود. با عکس‎ های‎ جواب آنژیوگرافی‎‎ می توان‎‎ تعیین کرد که‎‎‎ بیمار به آنژیوپلاستی‎ نیاز دارد یـا بـه جراحی‎.

در آنژیوگرافی‎ تقریبا دونفر از هریکصد بیمار دچار مشکل‎ می‎شوند ویک‎ بیمار ازهر هزار بیمار می‎میرد. همچنین‎‎‎ در روش های جدید آنژیوگرافی خطر تاباندن پرتوهای‎ ایکس‎ بیمار را تهدید می‎‎کند و هزینه‎ بالایی دارد‎. اما محققان‎ معتقدند، در روش‎ تصویربرداری‎ جدید آنژیوگرافی خطرات‎‎ بسیار کمتر است.

آشنایی با نتایج آنژیوگرافی (کلیک کنید)

منبع: واضح. پرشین وی