تاثیر استرس در فشار خون

فشار خون و داستان زندگی کارول

کارول، زن ۴۶ ساله ای بود که قبل از اینکه کارش را کنار بگذارد و یک زن خانه دار شود، وکیل بود. او یک پسر ۶ ساله داشت و دارای سابقه فشار خون و کلسترول بالا بود که ۸ سال با داروهای «آتورواستاتین» و «کاپتوپریل» تحت درمان کلسترول و فشار خون قرار داشت. کارول قبلاً سیگار می کشید و یکی از افراد خانواده اش در ۳۹ سالگی بر اثر فشار خون بالا ،سکته قلبی کرده بود. وقتی ما اولین بار کارول را دیدیم، او گفت که در زندگی اش خیلی استرس دارد که این استرس حتی روی رابطه او با همسرش هم تأثیر گذاشته است. همچنین کارول گفت که احساس می کند سر خیلی مسایل حتی چیزهای کوچک و بی اهمیت با پسر کوچکش خیلی شدید برخورد می کند.

در ارزیابی اولیه علل فشار خون معلوم شد که او افسردگی و استرس شدید دارد به علاوه در تست هایی که توانایی فرد برای کنترل استرس را معلوم می کند، نمره پایینی از تست کنترل استرس آورد. او به خاطر استرس زیاد ناشی از فشار خون هر روز سردرد داشت و دندان قروچه می کرد. ما فهمیدیم که برای کمک به این زن مبتلا به استرس و فشار خون عصبی باید پیش از هرکاری مهارت های مدیریت استرس را به او آموزش دهیم و امدیریت استرس را در اولویت اول برای کنترل فشار خون قرار دادیم. کارول فهمید که باید به دستوراتی که ما برای کنترل استرس و فشار خون به او می دادیم، اعتماد کند. او به خوبی از یادگیری مهارت های مدیریت استرس استقبال کرد. به علاوه روش های ریلکسیشن را هم آموخت و هر روز آن ها را تمرین می کرد.

این زن ۴۶ ساله مبتلا به فشار خون یاد گرفت که چطور در موقعیت های مختلف استرس ناشی از افکار منفی اش را شناسایی کند و چطور آن ها را به شکل افکار مثبت و مفید بازسازی کند. طی برنامه درمان ۱۳ هفته ای ما، کارول – همان طور که شما یادخواهید گرفت- یاد گرفت که چگونه با به کارگیری مهارت های مدیریت استرس و درمان فشار خون، داشتن تغذیه سالم و ورزش مرتب در کنار هم سبک جدیدی برای کنترل فشار خون خود در زندگی اش خلق کند. او بیشتر پیاده روی کرد (کاری که به قول خودش در ابتدا چالش بزرگی برای او بود). همچنین برنامه غذایی خود و خانواده اش را برای تنظیم فشار خون تغییر داد و غذاهای مفیدتر و مغذی تری را به غذاهایی که می خوردند، اضافه کرد. در عین حال کارول همچنان در زندگی روزمره اش از مهارت های جدیدی که برای مدیریت استرس و رفع فشار خون آموخته بود استفاده می کرد. در پایان ۱۳ هفته، این زن به طور قابل توجهی پیشرفت کرده بود. او گفت که حالا آرام تر شده و بهتر می تواند تمرکز کند. او یاد گرفت که زیاد از خودش کار نکشد و حالا پس از این ۱۳ هفته احساس می کند سرحال تراست و روحیه اش هم بهتر شده بود. کارول آموخته بود که برای کنترل فشار خون،سر هر چیز کوچکی در زندگی خود را به دردسر و زحمت نیندازد، بیشتر به حرفهای بقیه گوش دهد و درباره ی هر چیزی قضاوت نکند. این زن و همسرش تصمیم گرفتند ظرف شش ماه آینده کودکی را به فرزندی قبول کنند و دوست داشتند به کودکی که خوش بخت نبود، کمک کنند.فشار خون ناشی از استرس کارول هم تغییر کرد. او توانست در این ۱۳ هفته با موفقیت فشار خونش را از ۸۶/ ۱۴۶ میلی متری جیوه به ۸۰/۱۲۵ میلی متر جیوه برساند. میزان کلسترول او نیز حدود ۵۰ واحد پایین آمد. تست های سنجش میزان افسردگی و استرس هم نشان دادند که نشانه های این دو بیماری کارول بسیار کمتر شده بودند.. او یاد گرفته بود که سبک زندگی سالم تری را در پیش گیرد.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون