تاثیر استرس بر قلب

مکانیسم اثر استرس در قلب، استرس را به دو نوع تقسیم می کنند:

  • استرس فیزیکی

استرس فیزیکی برای افرادی که بیماری کرونر قلبی دارند زیان آور است زیرا فعالیت های فیزیکی شدید نیازمیوکارد را به اکسیژن زیاد کرده و قلب باید انرژی زیادی را مصرف کند لذا این نوع استرس را در بیماران قلبی استرس نوع بد به حساب می آورند ولی در افراد با قلب طبیعی تمرینات بدنی و استرس فیزیکی مفید و نوع خوب نامیده می شود زیرا همانطوریکه می دانیم ورزش موجب کاهش کلسترول، افزایش HDL، تنظیم فشار خون، کاهش وزن و غیره می گردد.

  • استرس هیجانی

بیشتر مردم عقیده دارند این نوع استرس برای قلب زیان آور است. در حقیقت هم همینطور است زیرا استرس زیاد موجب افزایش ترشح آدرنالین شده و غلظت آن در خون بالا می رود و در نتیجه می تواند باعث لخته خون گردد که این یک فاکتور خطرناک برای ایجاد حمله قلبی می باشد.

آثار استرس بر قلب

استرس موجب بالا رفتن هوموسیستئین ( یک آمینو اسید شناخته شده است که عامل خطر سازی برای عروق کرونر می باشد ) سرم شده و از این راه قلب را رنجور می سازد.

استرس ممکن است مستقیما روی عروق کرونر تاثیر گذاشته و منجر به حمله قلب گردد.
استرس و فشار روانی ناشی از شغل نه تنها باعث خستگی مفرط می شود بلکه نرخ ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع دوم را افزایش می دهد.
استرس می تواند سلامت قلب ناشی از داشتن یک شغل فعال را منفی کرده و باعث ضخیم شدن دیواره سرخرگ ها در کارمندان فعال اما پر استرس در مقایسه با کارمندان فعال اما بدون استرس شود.
خستگی مفرط خطر ابتلا به بیماری ها را با افزایش عوامل خطرزا مانند بالا رفتن شاخص توده بدنی، کشیدن سیگار و فقدان تحرک بدنی تشدید می کند.

منبع: دانستنی های پرستاری. نیک صالحی

۷ دیدگاه

  1. Ghiorso@gmail.com

  2. ۷۸. Good web site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*