بیماری های همراه با چاقی

بعضی از بیماری های همراه با چاقی ، سلامت افراد چاق را در معرض خطر جدی قرار می دهند. توجه به درمان و مراقبت این افراد ضروری است . این بیماری ها شامل بیماری عروق كرونر قلب ، سایر بیماری هایی كه ایجاد تصلب شرایین می كنند، دیابت نوع 2 و وقفه تنفسی در خواب ، اختلالات زنانگی مثل قطع قاعدگی و خونریزی ، مشكلات استخوانی مفصلی، سنگ كیسه صفرا و عوارض آن ها و فشار روانی هستند.

عوامل خطر شامل مصرف دخانیات، فشارخون بالا، چربی خون بالا، اختلال قندخون، سابقه خانوادگی بیماری عروق كرونر زودرس (سكته قلبی یا مرگ ناگهانی در مردان درجه یك خانواده در سن 55 سالگی یا قبل از آن، یا در زنان درجه یك خانواده در سن 65 سالگی یا قبل از آن )، مردان 45 سال و بیشتر یا زنان 55 سال و بیشتر (یا یائسه)، كم تحركی و تری گلیسیرید خون بالا هستند.

رژیم غذایی کاهش وزن در افراد چاق برای پیشگیری از بیماری های قلبی  باید همراه با به حداقل رساندن سایر عوامل خطر بیماری قلبی عروقی (مانند فشارخون بالا،كلسترول خون بالا و….) تنظیم شود.

بیماری های قلبی و عوارض رژیم های خیلی سخت لاغری

رژیم های خیلی سخت با دریافت كمتر از 1200 كالری در روز ، اغلب باعث پر خوری در مراحل بعد از رژیم غذایی می شوند و خطرات سلامتی و بیماری های قلبی را به همراه دارد. با توجه به اینكه در این گونه رژیم ها غالباً ویتامین و مواد معدنی نا كافی است، بنابراین نیاز به مصرف مكمل های ویتامین و املاح وجود دارد . كاهش وزن اولیه كه در اثر پیروی از رژیم های سخت اتفاق می افتد، بیشتر به علت دفع مایعات بدن است و سپس چربی كاهش می یابد. این رژیم ها نباید بیش از 16 هفته ادامه یابد ، رژیم غذایی سخت عوارض جانبی نامطلوبی دارد كه شامل تهوع ، عدم تحمل سرما، ریزش مو ، سنگ كیسه صفرا و بی نظمی قاعدگی است. گزارشاتی هم در مورد مرگ ناشی از بی نظمی ضربان قلب وجود دارد . رژیم غذایی كه شامل مصرف زیاد مایعات است سبب می شود پروتئین و سدیم بدن خیلی كم شده و فرد در معرض كمبود سدیم قرار گیرد . در این حالت فرد دچار تهوع، گیجی، سرگیجه و در موارد شدید دچار كما می شود.

برای آشنایی با عوارض چاقی در بیماری های قلبی بر روی لینک کلیک کنید.

theme