خانه / قلب و رابطه جنسی / بیماری های قلبی و ناتوانی جنسی

بیماری های قلبی و ناتوانی جنسی

مشخص شده است که  بیماری قلبی و ناتوانی جنسی از نظر شیوع و سن ابتلا با یکدیگر مرتبط می باشند. همچنین محققین متعددی ثابت کرده‌اند که ارتباط مستقیم بین شیوع ناتوانی جنسی و تصلب شرائین وجود دارد و از طرفی شدت ناتوانی جنسی نیز ارتباط مستقیم با شدت گرفتگی عروق قلبی ( کرونر) در آنژیوگرافی دارد

علل عروقی ناتوانی جنسی

علل شریانی ناتوانی جنسی

مشخص شده است که دو بیماری عروق قلبی و ناتوانی جنسی از نظر شیوع و سن ابتلا با یکدیگر مرتبط می باشند. همچنین محققین متعددی ثابت کرده‌اند که ارتباط مستقیم بین شیوع ناتوانی جنسی و تصلب شرائین وجود دارد و از طرفی شدت ناتوانی جنسی نیز ارتباط مستقیم با شدت گرفتگی عروق قلبی ( کرونر) در آنژیوگرافی دارد. برای ایجاد حالت نعوظ در مردان لازم است خون کافی وارد دو عدد اجسام غاری موجود در دستگاه تناسلی مردان شده و این خون در آنجا باقی بماند و یا به اصطلاح به دام بیفتد. اختلال در هر یک از این فرایند (ورود خون و به دام افتادن آن در داخل اجسام غاری) سبب ناتوانی جنسی در مردان می گردد. اختلال در جریان خون داخل اجسام غاری ثانویه به بیماریهای شریانی موجب می گردد که فشار اکسیژن خون آلت کاهش یابد که خود می تواند سبب ضایعات بافتی اجسام غاری شود. حاصل تمامی این پدیده‌ها بروز ناتوانی جنسی در فرد خواهد بود. بطور کلی نعوظ یک پدیده ناشی از جریان خوناست و هر گونه اختلال در این پدیده می تواند ناتوانی جنسی را بدنبال داشته باشد. از مهمترین این بیماریهای عروقی، تصلب شرائین یا آرتریواسکلروزیس است. تصلب شرائین پس از تولد شروع می شود، رفته رفته با افزایش سن تشدید می یابد. عواملی مثل بالا بودن چربی خون، کشیدن سیگار و بعضی بیماریها مثل بیماری قند، آنرا تشدید می کنند. یک از مواردیکه سبب قطع جریان خون به آلت تناسلی می شود، شکستگی لگن و یا انجام هر نوع جراحی وسیع در داخل لگن می باشد. در شکستگی لگن ممکن است شریانی که به آلت تناسلی خون می رساند، بطور کامل قطع شود. اینگونه افراد در صورتیکه جوان باشند، از عمل جراحی پیوند عروق سود می برند. هر نوع رادیوتراپی به ناحیه لگن (مثلاً بعلت سرطان پروستات) می تواند جریان خون آلت تناسلی را مختل سازد.

همانطور که اشاره شد تصلب شرائین و صدمات شریانی سبب کاهش گردش خون در دستگاه تناسلی مردان می شوند که در نهایت منجر به کاهش قدرت نعوظ می گردد. لازم به ذکر است علل ایجاد کننده این پدیده، معمولاً دیگر عروق بدن را نیز مبتلا می سازند. به عنوان مثال شیوع بیماریهای  قلب و ناتوانی جنسی بطور موازی با هم افزایش می یابند زیرا هر دو دارای فاکتورهای خطر متعدد و مشابه مانند فشارخون بالا، افزایش چربی خون، سیگار و دیابت می باشند. در بررسیهای آنژیوگرافی مشخص گردیده است که ابتلای شریانهای آلت چنانچه منتشر و گسترده باشد، ممکن است بدنبال تصلب شرائین باشد ولی در صورتیکه ناتوانی جنسی در فرد جوانی همراه با تنگی شریان مشاهده شود، معمولاً علت آن صدمات غیر نافذ (مثل لگد و افتادن از بلندی) به ناحیه دستگاه تناسلی و لگن می باشد. دوچرخه سواری حرفه‌ای نیز از دیگر علل ناتوانی جنسی با منشاء عروقی است که شیوع این بیماری را تا دو برابر می تواند افزایش دهد. دوچرخه سواری حرفه‌ای، جریان خون آلت را آسیب می زند. البته لیست بیماریها و عواملی که جریان خون شریانی آلت تناسلی را آسیب می زنند زیاد است.

نشت وریدی و ناتوانی جنسی

یکی از شایعترین علل اختلالات نعوظ با منشاء عضوی می تواند ناشی از عدم انسداد کافی وریدها و در نتیجه اختلال در احتباس خون در آلت باشد. انسداد وریدی پدیده پیچیده ای است که هنوز بخوبی شناخته نشده است. بطور کلی فرآیند نعوظ با شل شدن عضلات صاف اجسام غاری شروع می شود. با افزایش خون ورودی، وریدها تحت فشار قرار می گیرند که خود باعث افزایش فشار داخل اجسام غاری درحد فشارخون فرد می گردد و در نهایت نعوظ کامل اتفاق می افتد. هرگونه اختلال در هر یک از این موارد می تواند سبب اختلال در نعوظ بعلت عدم انسداد وریدی گردد. این نوع ناتوانی جنسی (نشت وریدی) یکی از بدترین موارد می باشد که درمان آن نیز بسیار مشکل است. اصلاح جراحی آن ممکن است سبب بهبودی بیمار شود. هر چند بحث‌های زیادی در مورد اثرات واقعی و دراز مدت چنین اعمال جراحی در حال حاضر مطرح می باشند. یکی از علائم نشت وریدی این است که فرد نعوظ بدست می آورد ولی پس از مدت کوتاهی بدون آنکه رابطه زناشوئی اش کامل شود آنرا از دست می دهد. از طرف دیگر این نامگذاری ممکن است اصطلاحاً نادرست باشد، زیرا بنظر می رسد که علت اصلی نشت وریدی اختلال در عملکرد عضلات صاف اجسام غاری است. این عضلات در حین تحریکات جنسی بخوبی شل نشده و در نهایت مانع از ورود خون کافی به آلت و ایجاد فشار مناسب در داخل اجسام غاری برای بستن وریدها می شود. در نشت وریدی، اصطلاحاً فرار خون از اجسام غاری اتفاق می افتد. آخرین مرحله در پدیده نعوظ، شل شدن عضلات صاف اجسام غاری می باشد، وجود عضلات طبیعی صاف بدون اختلال عصبی و نیز ارتباط بین سلولی کافی توسط عوامل مرتبط کننده سلولها، از موارد لازم جهت ایجاد نعوظ طبیعی می باشند. در مردان مبتلا به بیماری مزمن دیابت و آرتریواسکلروز یا تصلب شرائین، شل شدن ناقص عضلات صاف و نشت وریدیاتفاق می افتد.

۱۸ دیدگاه

 1. باعرض سلام و احترام
  ۳۸ساله،متاهل و دارای ۲ فرزند هستم،میل جنسی بسیار بالا نعوذ کم،نعوذ صبحگاهی موردی و حجم، پاشش و غلظت منی بسیار کم ، گاهابا مصرف سیلدنافیلد یا مصرف تستسترون گیاهی (تری بولوس) نعوذ بهتر میشه البته AF هم هستم(آریتمی)
  (چند سالیه که مصرف تریاک هم دارم ولی طی ششسال مصرف گذشته هیچ وقت به این مورد عدم ارکشن که این چند ماهه باهاش دست بگریبانم برخورد نکرده بودم)
  لازم بذکر که از این مساله مدام فکرم رو مشغول میکنه
  آیا مصرف دارویی خاص میتونه منو به روال قبلی برگردونه؟
  خواهشن راهنمایی بفرمایید
  سپاس از وقتی که میذارید

 2. با عرض سلام و تشکر
  جسارتاً بنده به دلیل عمل تعویض دریچه قلب حدود ۷ ماهه که قرصهای تجویز شده را مصرف می کنم و متاسفانه نعوذ بسیار ضعیفی دارم که مشکلاتی را برای بنده و همسرم بوجود آورده و البته بدون مجوز هم اقدام به درمان نخواهم کرد.
  سوال : آیا راهی برای رفع مشکل بنده و جود دارد ؟
  مکمل های موجود در بازار تداخل دارویی ندارند ؟
  از جوابتون سپاسگزارم

  • با سلام
   توصیه می شود که با همکار متخصص ارولوژیست در این مورد مشورت نمایید. حتما لیست داروهای مصرفی خودتان رو هم به ایشان بدهید.
   با احترام

 3. سلام. برای تشخیص اینکه نشت وریدی وجود دارد یا نه بهترین و دقیق ترین راه چیه؟ شنیدم سی تی کاورنوزوگرافی بهترین راهه. آیا درسته یا نه؟ خواهش می کنم دقیق جواب بدید. یه زندگی به اون وابسته است. متشکرم.

  • با سلام
   پاسخ دقیق مستلزم اطلاع دقیق از سوْال است ؛ با یک کلمه نشت ورید نمی توان پاسخی داد که محافظ زندگی هم باشه.
   با احترام

 4. با سلام و عرض ادب
  ۳۲ سالمه.چند سال قبل عمل ترمیم دریچه میترال قلب انجام دادم و پروپرونالول و اسپرین مصرف میکنم. تا سه ماه بعد از عمل ریتم AF داشتم. پی وی سی هم زیاد دارم. پزشک رابطه جنسی به میزان دلخواه در طول هفته رو برام مجاز دونسته و پزشک اورولوژ هم ازم خواسته برای کاهش التهاب پروستات رابطه منظم داشته باشم اما چون شریک جنسی ندارم و ادم کمرویی هستم متاسفانه مجبور میشم ماهی دو تا سه بار اقدام به خودارضایی کنم

  بعد از این عمل تا چند روز اختلال ریتم بصورت پی وی سی های پیاپی پیدا میکنم که گاها بصورت خیلی شدید و شوک دهنده بروز میکنه
  ایا انجام این عمل و کلا رابطه جنسی تحت این شرایط خطر حمله قلبی یا اسیب مجدد به دریچه بدنبال داره؟؟

  با تشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   در صورتی که بعد از عمل ترمیم دریچه وضعیت دریچه بطور منظم با اکو تحت کنترل بوده و در وضعیت طبیعی باشد ، رابطه جنسی منعی نداره و باعث تخریب دریچه نمی شود. جهت جلوگیری از تپش قلب می توانید یک دوز اضافه از پرانول را یک ساعت قبل مصرف نمایید.
   با احترام

 5. با سلام
  حسینی هستم ۵۲ ساله آریتمی از نوع AF دارم و سوتالول مصرف می کنم و بعضی اوقات (ماهانه ۳تا ۴روز بصورت متناوب ) اختلال ریتم بصورت پی وی سی دارم .لطفا بفرمائید آیا کشیدن تریاک بصورت ماهانه ۲تا سه بار باعث تشدید و یا ایجاد آریتمی می شود ؟ یا بطور کلی مصرف تریاک برای این نوع آریتمی ها خطر دارد ؟

  با احترام و تشکر

 6. سلام. خسته نباشید. من ۳۰ سال دارم . در سن ۲۶ سالگی ازدواج کردم. جدیدا چند ساعت بعد از رابطه جنسی از ناحیه قلبم احساس سوزش میکنم. تا ۳ ۴ روز ادامه داره. لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم.

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   هر گونه درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه نیاز به بررسی دارد تا در صورت شک به بیماری قلبی تست های تکمیلی درخواست شود و لازم به ذکر است که استرس فعالیت جنسی نیز می تواند سبب بروز علایم قلبی شود ولی سن شما برای وقوع حملات قلبی پایین است گرچه نادر نیست.
   با احترام

 7. با سلام برای مردان باسن ۵۷ سال که داروهای اسویکس لوزارتان متورال دپاکین سیتالوپرام استفاده میکنند چه دارویی برای قوای جنسی پیشنهاد میکنید/

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   بهترین کار مراجعه به همکار محترم متخصص کلیه و محاری ادراری ( ارولوژیست ) می باشد.
   با احترام

 8. با سلام و احترام
  من ۴۶ سال دارم سال گذشته دچارسکته قلبی شدم و بنا بر نظر پزشکان در دوتا از رگها استنت گذاشته شد و داروهای رایج را مصرف می کنم

  بعد از این موضوع تقریبا با کاهش میل جنسی و نعوظ آلت مواجه شده ام. آیا ارتباطی وجو دارد؟ و برای حل آن راه حلی وجود دارد؟ لطفا راهنمایی فرمایید . متشکرم

 9. با سلام
  من ٢٧سالمه دچار نارسایی خفیف وریدی هستم
  با آزمایش انجام شده (کالر داپلر پاپاورین) و تشخیص اورولوژیست؛
  الان تادالافیل مصرف میکنم بهبودی ٨۵٪‏ نسبت به قبل از این بیماری دارم
  آیا شما عمل جراحی را پیشنهاد مکنید؟ بعد از عمل بهبودی قطعی حاصل میشود آیا؟. روش علمی جدیدتر و کارآمدتر برای حل دائمی این بیماری نیامده؟
  با تشکر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*