بیماری های قلبی و عوارض چاقی

از عوارض چاقی، بیماری های عروق كرونر قلب، سكته مغزی ، دیابت نوع 2، مشكلات استخوانی مفصلی، و بسیاری از سرطان ها (پستان، كولون، پروستات، دیواره رحم ، كلیه ، تخمدان، لوزالمعده، كبد و كیسه صفرا)است. به تجمع غیر طبیعی چربی در بدن چاقی گفته می شود. زمانی كه دریافت انرژی از مصرف یا سوخت انرژی در بدن تجاوز كند، بدن انرژی اضافه را در سلول های چربی كه در بافت چربی وجود دارند، ذخیره می كند. این سلول های چربی به عنوان ذحیره انرژی عمل می كنند و بسته به این كه فرد چگونه این انرژی را مصرف می كند ، بزرگ می شوند یا كوچك می شوند. اگر فرد بین دریافت و مصرف انرژی از طریق خوردن و ورزش منظم تعادل برقرار نكند، چربی ساخته می شود و فرد دچار اضافه وزن می شود. یعنی وزن ثابت به تعادل بین دریافت انرژی از غذا و مصرف انرژی در بدن بستگی دارد.

مصرف و سوخت انرژی در بدن از سه راه رخ می دهد:

  • انرژی كه درحال استراحت مصرف می شود (متابولیسم پایه) این شامل دو سوم مصرف انرژی است كه معمولاً برای عملكرد بدن مثل حفظ درجه حرارت و انقباضات عضله در قلب و روده یا سایر فع الیت هایی كه قسمت های مختلف بدن در حال استراحت انجام می دهند، مصرف میشود.
  • انرژی كه برای سوخت و ساز غذا مصرف می شود كه حدود 10 درصد انرژی مصرفی را تشكیل می دهد.
  • انرژی كه در طی فعالیت بدنی مصرف می شود.

افراد چاق از نظر مقدار یا درجه چربی اضافه ذخیره شده در بدن، توزیع چربی در قسمت های مختلف بدن و همچنین وجود بیماری های قلبی همراه با چاقی، متفاوت هستند. خطراتی كه با چاقی همراه هستند و نوع بیماری هایی كه از چاقی ناشی می شوند، به نحوه توزیع چربی ناشی از اضافه وزن در بدن بستگی دارد .

در برخی از خانواده ها احتمال ابتلا به چاقی بیشتر از سایر افراد خانواده است . در واقع زمینه ژنتیكی فرد را مستعد می كند تا در صورت دریافت بیش از حد انرژی یا فعالیت ناكافی ، دچار اضافه وزن شود . زمانی كه قسمت عمده چربی در شكم و دور كمر تجمع می یابد خطر عوارض چاقی، بالاخص بیماری های قلبی عروقی بیشتر است.

انواع چاقی در بزرگسالان

چاقی مردانه (به شكل سیب ) كه قسمت عمده چربی در شكم (ناحیه مركزی بدن) تجمع می یابد. این افراد بیشتر از دسته د یگر در معرض خطر عوارض بیماری ها بالاخص بیماری قلبی عروقی هستند.

چاقی زنانه (به شكل گلابی) كه قسمت عمده چربی در قسمت های محیطی (عمدتاً در باسن و ران) تجمع می یابد. این نوع توزیع چربی ، نسبت به نوع مردانه خطر كمتری را به همراه دارد.

برای آشنایی با ارتباط بیماری های قلبی با چاقی بر روی لینک کلیک کنید.

theme