خانه / استرس / استرس و خطاهای شناختی

استرس و خطاهای شناختی

افکار خودکار اغلب دربردانده خطاهای شناختی هستند. تعدادی از خطاهای شناختی رایج ناسی از استرس را در زیر می خوانید. پایه و اساس آنها فرضیه های شناخت درمانی استرس دکتر «آرون. تی .بک» است که بعداً تصحیح شدند و توسط دکتر دیوید برنز معرفی شده و مورد توجه عموم قرار گرفتند. آیا صدای این خطاها و افکار ناشی از استرس در ذهن شما هم طنین انداز می شود؟ این لیست را به دقت بخوانید و از آن استفاده کنید تا بفهمید ذهن تان می تواند چه بازی هایی با شما بکند.

– تفکر همه یا هیچ: افراد مبتلا به استرس هر کار بی عیب و نقص را یک شکست کامل تلقی می کنید.

– تعمیم مبالغه آمیز: یک حادثه منفی مانند بی اعتنایی همسرتان به شما یا برخورد با یک کاسب حقه باز را جزء روند بی پایانی از شرایط و شکست های وحشتناک افراد مبتلا به استرس به حساب می آورید. مثلاً ممکن است شما که دچار استرس هستید فکر کنید جذاب نیستید یا دیگر نمی توانید به هیچ کس اعتماد کنید.

– فیلتر ذهنی: یک حادثه منفی در زندگی فرد استرسی روی همه چیز سایه می افکند. مثلاً اگر کسی در یک مهمانی حرفی بزند که به شما بر بخورد، از حرف او خیلی ناراحت می شوید و در اثر استرس دیگر نمی توانید از مهمانی لذت ببرید. این حرف مثل قطره رنگی که یک لیوان آب را کدر می کند، آن مهمانی زیبا را خراب می کند و چه بسا تا چند روز دیگر هم به آن فکر کنید.

– نتیجه گیری شتاب زده: شما که مبتلا به استرس هستید بدون آنکه ببینید آیا آنچه فکر می کنید حقیقی است یا نه، با عجله نتیجه گیری می کنید. فرد استرسی مثلاً ممکن است از پیش خود ذهن دیگران بخواند به نظرم دوستم ناراحت است. حتما از دست من ناراحت شده یا جلوجلو پیش بینی کنید که اتفاق بدی خواهد افتاد: «من می دانم که نتیجه آزمایشات پزشکی ام خوب نخواهد بود.»

– درست نمایی یا کوچک نمایی: فرد مبتلا به ‌ استرس درباره مشکلات بالقوه یا اشتباهات خود اغراق می کند؛ از کاه کوه می سازد.و از سوی دیگر هر چیزی را که ممکن است خوشحالتان کند مانند تعریف از کار خوبی که انجام داده اید یا اینکه بقیه هم عیب و نقص هایی دارند، ناچیز و بی اهمیت می شمارید.

– باید ها: شما که مبتلا به استرس هستید یک سری باورها و قوانین سفت و سخت برای روش زندگی تان وضع کرده اید که سخت هم به آن ها چسبیده اید. مثلاً اگر به خاطر تصادفی در بزرگراه در ترافیک گیر کنید، بر اثر استرس با خود می گویید: «باید زودتر راه می افتادم».

– برچسب زدن : شما که مبتلا به استرس هستید به جای اینکه سعی کنید اشتباهی را که مرتکب شده اید یا چالشی که در زندگی پیش آمده توضیح دهید، و مسئله را روشن کنید، یک برچسب منفی به خودتان می زنید: «من همیشه گند می زنم». وقتی رفتار کسی ناراحتتان می کند دچار استرس می شوید به او نیز برچسب می زنید «همیشه می خواهد رئیس بازی در بیاورد» یا «او یک احمق است». ادامه دو ابزار قدرتمند برای مقابله با استرس و تفکر: واکنش آرام سازی (تن آرامی) و بازسازی شناختی می باشند .

برای مطالعه ” استرس و بیماری های قلبی عروقی ” و ” تاثیر استرس در فشار خون ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون