خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / آنژيوگرافي / آنژیوگرافی برای تشخیص گرفتگی عروق قلب

آنژیوگرافی برای تشخیص گرفتگی عروق قلب

تغییر شیوه زندگی در دهه‌های اخیر و به تبع آن کاهش تحرک بدنی، مصرف سیگار، افزایش چربی و فشار خون باعث شده است که بیماری‌های قلبی ـ عروقی بخصوص در کشورهای در حال توسعه به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر شناخته شوند.

دردهای قلبی معمولا سه ویژگی مشخص دارند و با مراجعه به پزشک متخصص قلب و انجام معاینات تخصصی درد قلبی از غیرقلبی تشخیص داده می شود. دردی که محل آن پشت جناغ سینه باشد، دردی که با فعالیت بد تر شود، دردی که با استراحت و یا مصرف قرص زیرزبانی بهتر می شود و بیماری که هر سه از این علائم را باهم داشته باشد درد قلبی است که باید با روش آنژیوگرافی ، رگهای قلب بیمار مشاهده شود.

تشخیص گرفتگی عروق کرونر قلب با آنژیوگرافی

یکی از موثرترین روش‌های تشخیص وجود گرفتگی در عروق کرونر ـ از عوامل ایجاد حملات قلبی ـ آنژیوگرافی است که بسیاری از مردم از شنیدن نام آن می ترسند ، حال آن‌که آنژیوگرافی فقط یک روش تشخیص برای بررسی رگ‌های قلب است.

برای پیشگیری از حملات قلبی ناشی از گرفتگی یا انسداد عروق، امروزه راه‌های گوناگونی وجود دارد که آنژیوگرافی به عنوان یک روش تشخیصی درمانی یکی از آنهاست.
آنژیوگرافی یک روش پرتونگاری از رگ‌های خونی است که برای مشاهده و معاینه دقیق رگ‌های قلب و ساختمان این عضو حساس بدن به کار می‌رود. این روش بر خلاف سایر روش‌های تشخیصی همچون اکوکاردیوگرافی و نوار قلب، حتما باید در بیمارستان انجام شود.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان . خبرخون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*