خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / آنژيوگرافي / آمادگی های لازم در آنژیوگرافی

آمادگی های لازم در آنژیوگرافی

به کمک آنژیوگرافی قلب تعداد عروق کرونر مسدود شده، محل انسداد و میزان آن مشخص می‌شود و  مستقیم‌ترین راه کشف مشکلات شریان‌های کرونری قلب استفاده از آنژیوگرافی است. این روش با تزریق یک ماده رنگی حاجب به وسیله یک لوله بلند، نازک و قابل انعطاف بنام کاتتر انجام می‌شود.اگرچه هنگامی که لوله کاتتر به قلب می‌رسد ممکن است فرد مقداری دچار تپش قلب شود ـ که این وضعیت طبیعی است ـ اما به طورکلی هنگام انجام آنژیوگرافی فرد چیزی احساس نمی‌کند.

آمادگی های لازم قبل از آنژیوگرافی

  • قبل از انجام آنژیوگرافی بیمار باید مصرف داروهای قندخون، فشارخون، چربی خون و ضدآنژین را به اطلاع پزشک متخصص آنژیوگرافی برساند.
  • میزان دریافت مایعات چند روز قبل از انجام تست باید افزایش یابد.
  • افرادی که به ید یا غذاهای دریایی حساسیت دارند یا مبتلا به دیابت یا مشکلات کلیوی هستند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای واکنش و حساسیت نسبت به ید موجود در مواد رنگی باشند، بنابراین باید حتماً این مسئله را از قبل به پزشک متخصص آنژیوگرافی اطلاع دهند.
  • سابقه واکنش منفی به مواد حاجب در گذشته، مصرف داروی ویاگرا(Viagra) یا احتمال حاملگی نیز باید حتماً گزارش شود.
  • فرد باید ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورد. در برخی موارد از افراد خواسته می‌شود که شب قبل از انجام آنژیوگرافی در بیمارستان بستری شوند، در غیر این صورت، صبح همان روز در بیمارستان مورد معاینه قرار می‌گیرند.
  • قبل از انجام آنژیوگرافی باید رضایت‌نامه امضاء شود و لباس مخصوص (گان) پوشیده شود. معمولاً مراقب بهداشتی نحوۀ انجام آزمایش و خطرات احتمالی آن را توضیح خواهد داد.
  • موهای محل ورود کتتر آنژیوگرافی در قسمت بازو یا ران تراشیده شده و محل تمیز می‌شود.

فرد در طول انجام آنژیوگرافی بیدار خواهد بود و ممکن است کمی احساس فشار در محل ورود لوله داشته باشد. در برخی از موارد پس از تزریق مادۀ حاجب فرد احساس گر گرفتگی خواهد داشت. پس از انجام آزمایش، لوله از محل خارج می‌شود.
فرد ممکن است احساس فشار شدیدی در محل ورود کتتر داشته باشد که جهت پیشگیری از خونریزی اعمال می‌شود. اگر کتتر از طریق شریان رانی فرستاده شده باشد، معمولاً از فرد خواسته می‌شود که برای چندین ساعت پس از انجام تست، صاف به پشت بخوابد تا از خونریزی پیشگیری شود. این امر ممکن است باعث درد و ناراحتی پشت شود.

برای آشنایی با نحوه انجام آنژیوگرافی بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر قلب