علائم درد عضله قلب

قلب ارگانی است که مسوولیت ارسال خون به ارگان های گوناگون بدن را به عهده دارد. اما به مانند تمامی اعضای بدن برای زنده ماندن و فعالیت مستمر نیازمند خون در رگ هایش می باشد. خون باید از طریق عروق منشعب شونده از رگ اصلی بدن یا همان آئورت به عضلات قلب برسد. اگر قلب توانایی پمپ خون را نداشته باشد یا عروق خون رساننده آن دچار تنگی یا انسداد شده باشند. علائم و نشانه هایی همچون درد قفسه سینه یا تنگی نفس و... بروز می کند که با مشاهده علائم درد عضلانی قلب باید اقدامات فوری و انتقال بیمار به مرکز درمانی انجام شود.

یکی از شایع ترین و رایج ترین علائم درد عضلانی قلب، درد قفسه سینه می باشد اما درد در قفسه سینه همیشه به معنای مشکل قلبی نیست. آسیب در دستگاه های گوارش و تنفس، عضلات و حتی مشکلات اعصاب و روان نیز می تواند ایجاد درد در قفسه سینه کند. از طرف دیگر نارسایی در خون رسانی به قلب گاهی خود را با درد در جایی فرای قفسه سینه نشان می دهد، نمونه آن درد در شکم، بازو و حتی فک بیمار می باشد.

زمانی که صحبت از قلب می شود نمی توان گفت که زنان و مردان نشانه های درد عضلانی قلب یکسان به سر می برند. برای مثال وزن قلب مردان 283 گرم است درحالی که این مقدار برای زنان 226 گرم می باشد. نه تنها از نظر اندازه قلب زنان و مردان متفاوت می باشد، بلکه علائم درد عضلانی قلب زنان نسبت به مردان ناشناخته تر و نامحسوس تر می باشد. اغلب زنان در هنگام بروز حملات قلبی دچار علائمی نظیر تهوع، سوء هاضمه و درد شانه می شوند.

معمولاً درد عضلانی قلب در ناحيه جناغ سينه (قسمت پاييني آن) يا سمت چپ قفسه سينه احساس مي‌شود اما درد ساير قسمتهاي سينه نيز ممكن است مربوط به قلب باشد. ولي ممكن است به ساير قسمتها نيز انتشار داشته باشد. گاه درد عضلانی قلب به بالاي‌ شكم‌ راه مي‌يابد و فرد تصور مي‌كند دچار سوء هاضمه شده است و گاه به‌ آرواره‌ يا زير چانه ، گردن ‌، پشت و بين‌ دو كتف‌ يا بازوها (بويژهدست چپ) نيز تير مي‌كشد. مورد اخير (انتشار به دست چپ) حالتي نسبتاً اختصاصي بوده وبايد فرد را نسبت به قلبي بودن منشا درد آگاه سازد.

علايم‌ درد عضلانی قلب

  • احساس ناراحتی در قفسه سينه
  • ضعف و خستگی پذيری زودرس
  • تنگی نفس
  • سرگيجه
  • طپش قلب
  • تعريق

برای آشنایی با " درمان بیماری های عضله قلب " بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پرشین پرشیا.

theme