خانه / چاقی و بیماری های قلبی

چاقی و بیماری های قلبی

چاقي يكي از 10 عامل خطر مهم جهاني و منطقه اي است،كه مرگ و ناتواني زيادي را ايجاد مي كند. در حالي كه 170 ميليون كودك در كشورهاي فقير، كم وزني دارند، و سالانه بيش از 3 ميليون نفر از آن ها به همين علت مي ميرند، بيش از يك ميليارد انسان بالغ در سراسر دنيا مبتلا به اضافه وزن هستند و حداقل 300 ميليون نفر از آن ها از نظر باليني چاق هستند . از اين ميان سالانه حدود نيم ميليون نفر در آمريكاي شمالي و اروپاي غربي بر اثر بيماري هاي مرتبط با چاقي جان خود را از دس ت مي دهند. اضافه وزن و چاقي ،از عوامل تهديدكننده سلامتي هستند و در افزايش فشارخون ، كلسترول، تري گليسيريد و قند خون به علت ايجاد مقاومت به انسولين نقش مهمي دارند .چاقي خطر بيماري هاي عروق كرونر قلب، سكته مغزي ، ديابت نوع 2، مشكلات استخواني مفصلي، و بسياري از سرطان ها (پستان، كولون، پروستات، ديواره رحم ، كليه ، تخمدان، لوزالمعده، كبد و كيسه صفرا) را افزايش مي دهد.
چاقي يك بيماري چند علتي پيچيده است كه علاوه بر عامل ژنتيك ، فيزيولوژيكي و متابوليكي، عامل محيطي از جمله عوامل اجتماعي ، رفتاري، فرهنگي نيز در آن نقش دارد كه اما مي توان با يك سري اقدامات به موقع وساده احتمال بروز آن را كاهش داد.

بعضي از بيماري ها يا عوامل خطر همراه با چاقي ، سلامت افراد چاق را در معرض خطر جدي قرار مي دهند. توجه به درمان و مراقبت اين افراد ضروري است . اين بيماري ها شامل بيماري عروق كرونر قلب، ساير بيماري هايي كه ايجاد تصلب شرايين مي كنند، ديابت نوع 2 و وقفه تنفسي در خواب، اختلالات زنانگي مثل قطع قاعدگي و خونريزي ، مشكلات استخواني مفصلي، سنگ كيسه صفرا و عوارض آن ها وفشار رواني هستند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

theme