جواب آنژیوگرافی

به مطالعه رادیولوژی سرخرگ های خونی با تزریق ماده حاجب ید دار محلول در آب که ممکن است به طور مستقیم با سوزن پونکسیون و یا به روش کانتریزاسیون با هدایت کاتتر انجام شود ، آنژیوگرافی می گویند .البته در جریان این آزمایش جدا از مطالعه مرحله شریانی ، فازهای سیاهرگی و مویرگی نیز مورد مطالعه قرار می گیرند…

آنژیوگرافی، رگ نگاری یا پرتونگاری از رگ ها ، پس از وارد کردن ماده کنتراست زا در رگ ها می باشد تا ازچگونگی جریان خون در شریانهای قلب، وضعیت رگ ها و تشخیص انسداد های احتمالی آن آگاه شوند. در این روش که در اکثر مواقع بیمار پس از یک روز بستری مرخص می شود هیچ گونه عارشه ای مشاهده نمی شود گاها به دلیل استفاده از ماده کنتراست زا ممکن است انسداد کلیوی بخصوص بیماران دیابتی،فشار خون پایین،ضربان قلب نامنظم، آسیب به عروق و سکته مغزی و قلبی را به همراه داشته باشد.

روش انجام آنژیوگرافی

قبل از انجام تست آنژیوگرافی، ابتدا بیمار آرام بخش مصرف می کند. بازو یا کشاله ران بیمار را به صورت موضعی بی حس می کنند و در طی آنژیوگرافی یک لوله بسیار کوچک به نام کاتاتر از قسمت کشاله ران به داخل رگ وارد میشود. سر کاتاتر یا در قلب و یا در مدخل عروق تغذیه‌کننده قلب قرار داده میشود و یک مایع خاص از طریق آن تزریق میشود که به وسیله اشعه ایکس قابل رویت بوده و تصاویر را شفاف میسازد. تصاویر به دست آمده آنژیوگرام نامیده میشوند.

با عبور اشعه ایکس از بدن در مقادیر مختلف و جذب آن توسط بافت‌های متفاوت تصویر تهیه شده و در کامپیوتر ذخیره و یا روی فیلم ظاهر میشوند. این روش در زمانی کوتاه وضعیت عروق قلب را به خوبی نشان میدهد و بیمار و متخصص قلب  از جواب آنژیوگرافی آگاه میشوند و پزشک نوع درمان را با اطمینان بیشتری تعیین میکند.
معمولا کلیه مراحل کار حدود نیم ساعت به طول میانجامد و پس از آن بیمار یک شب را در بیمارستان میگذراند اما پس از مرخص شدن از بیمارستان تکلیف او روشن شده در صورت وجود انسداد در عروق، تحت درمان مناسب قرار میگیرد.
بنابراین آنژیوگرافی یکی از روش های تصویربرداری تشخیصی با استفاده از اشعه ایکس می باشد.
بیماران باید بدانند آنچه نگران‌کننده است وجود انسداد و گرفتگی عروق قلب است که میتواند پیامدهای ناخوشایند و گاه غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد و آنژیوگرافی میتواند در پیشگیری از این عواقب کمک موثری باشد.

این روش بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و تعداد عروق مسدود شما در عکس آنژیوگرافی نمایش داده می شود و دکتر شما بر اساس جواب آنژیوگرافی روشی را برای بازکردن عروق اننتخاب می کند.

آشنایی با نتایج آنژیوگرافی (کلیک کنید)

منبع: میگنا. جواب یاب