تپش قلب

تپش قلب باعث زنده نگه داشتن انسان می شود ولی اگر تپش قلب احساس شود نشانه خوبی نیست.  احساس تپش قلب که مانند کوبیدن قفسه سینه است باعث ترس در فرد مبتلا می شود. در این مقاله ابتدا در مورد علت های تپش قلب مانند مشکلات قلبی، پرکاری تیروئید و اضطراب صحبت می شود. پس از آن روش های تشخیص تپش قلب بررسی خواهند شد. سپس علائم و نشانه های تپش قلب توضیح داده می شوند در قسمت آخر نیز، درمان تپش قلب بررسی می شود و در مورد درمان دارویی تپش قلب نیز مطالبی آورده می شود. علت های…

بررسی کلی

نظردهی در مورد این مقاله

امتیاز کاربر: 3.81 ( 232 رای)

تپش قلب باعث زنده نگه داشتن انسان می شود ولی اگر تپش قلب احساس شود نشانه خوبی نیست.  احساس تپش قلب که مانند کوبیدن قفسه سینه است باعث ترس در فرد مبتلا می شود. در این مقاله ابتدا در مورد علت های تپش قلب مانند مشکلات قلبی، پرکاری تیروئید و اضطراب صحبت می شود. پس از آن روش های تشخیص تپش قلب بررسی خواهند شد. سپس علائم و نشانه های تپش قلب توضیح داده می شوند در قسمت آخر نیز، درمان تپش قلب بررسی می شود و در مورد درمان دارویی تپش قلب نیز مطالبی آورده می شود.

علت های تپش قلب

احساس تپش قلب علت های مختلفی دارد. برای مثال اختلال ترس یا هراس می‌تواند باعث تپش قلب شود. معمولا  اختلال ترس احساس وحشت است که ناگهان بروز می کند و بدون آگاهی و معمولا بدون دلیل تکرار می‌شود و در طول مدت ترس قلب تند می‌زند و ممکن است باعث عرق یا تنفس سریع، احساس ضعف، بیهوشی و سرگیجه شود.

دلایل دیگر تپش قلبی عبارتند از:

 • واکنش های شدید عصبی مانند استرس و اضطراب، شک و یا هراس
 • ورزش و فعالیت بدنی شدید و تپش قلب
 • مصرف کافئین مانند چای، قهوه، شکلات و نوشابه های مشکی
 • کم آبی بدن و تب
 • پایین آمدن قند خون و تپش قلب
 • کم خونی و تپش قلب
 • مصرف نیکوتین و تپش قلب
 • تغییرات هورمونی مربوط به عادت ماهیانه، بارداری و یا یائسگی و تپش قلب
 • مصرف داروهای سرماخوردگی و تپش قلب
 • مصرف بعضی از داروهای استنشاقی بیماری آسم و تپش قلب
 • مصرف داروهای مسدود کننده بتا و ضد احتقان ها
 • مصرف مواد مخدر همچون آمفتامین ها و کوکائین

 

اختلال ریتم قلبی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تنگی رگ های قلبی، نارسایی قلبی، بیماری های دریچه قلب و یا وجود یک عصب اضافه در مدارهای الکتریکی قلب ایجاد گردد.

پرکاری تیروئید و کم خونی نیز از دیگر علل اختلال در ریتم قلبی و ایجاد بی نظمی در ضربان قلب (آریتمی) افراد هستند.

فعالیت های زیاد بدنی مانند ورزش شدید ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و ایجاد تپش قلب برای چند دقیقه در شخص شود. علاوه بر آن نوشیدن چای غلیظ، قهوه تلخ و سیگار کشیدن در بعضی مواقع می تواند باعث تپش قلب شود.

مشکل قلبی و تپش قلب

یکی از مواردی که باعث افزایش ضربان قلب می شود، فیبریلاسیون دهلیزی است که از جمله علائم این بیماری، آریتمی (ضربان نامنظم قلب) و در بیشتر موارد ضربان سریع قلب می باشد. این بیماری یک مشکل رایج قلبی است که در بیشتر موارد افرادی که سن بالایی دارند را دچار می کند. از ویژگی های فیبریلاسیون، تپش خیلی سریع و نامنظم حفره های بالایی قلب می باشد. سرعت تپش بطن ها بیشتر می شود و باعث ایجاد یک ضربان تند و نامنظم در قلب می شود. احساس تپش قلب ممکن است در اثر انقباضات زودرس قلب، به حالت واقعی تبدیل شود. انقباضات و تپش های زودرس قلب، در بیشتر مواقع، ضربان هایی پراکنده هستند که هنگامی که فرد در مورد آنها صحبت می کند می گوید که گویی بند قلب او پاره می شود. این تپش ها معمولا خطرناک نیستند. همچنین در بعضی مواقع به هنگام ورزش و فعالیت بدنی، تپش قلب زیاد می شود که برای فرد کاملا محسوس و قابل فهم است اما باعث ایجاد مشکلی برای فرد نمی شود.

تیروئید و  تپش قلب

11

یکی از نشانه های پرکاری تیروئید تپش قلب است که ضربان قلب تند و نامنظم می شود. البته در این حالت، ضربان قلب طبیعی نیست و به عنوان یک بیماری و موقعیت اورژانسی شناخته می شود. بنابراین برای پیشگیری از عوارض بسیار بد پرکاری تیروئید، باید حتما درمان شوید. عوارض پرکاری تیروئید شامل بیماری ها و مشکلات قلبی مانند تپش سریع قلب، آریتمی قلبی (تپش نامنظم قلب) یا فیبریلاسیون بطنی است و گاهی نیز ممکن است منجر به نارسایی احتقانی قلب شود. زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. هر چند که در هر سنی احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد، اما در جوانان و افراد میانسال شایع تر است.

اضطراب و تپش قلب

به دلیل اینکه معمولا انسانها، در حالت طبیعی ضربان قلب خود را احساس نمی کنند، اگر که متوجه ضربان قلب خود شوند، حالت بدی در فرد بوجود می آید که به آن تپش قلب گفته می شود و در بیشتر مواقع به دلیل استرس و ورزش ها و فعالیت های بدنی شدید مثل دویدن بوجود می آید و همیشه دلیلی بر وجود بیماری قلبی نیست.

رایجترین علت تپش قلب، مشکلات روحی و روانی می باشد. بیماری های قلبی که باعث بالا رفتن و یا پایین آمدن ضربان قلب می شوند، آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب نامیده می شوند که این مشکل نیز باعث می شود که احساس کنیم به تپش قلب مبتلا شده ایم.

اشخاصی که سطح دانش و فرهنگ بالاتری دارند، نسبت به افراد دیگر، بیشتر تپش قلب را احساس می کنند. این مشکل با میزان حساسیت فرد نسبت به قلب خود که هوشیاری قلبی نامیده می شود نیز ارتباط مستقیم دارد.

تپش قلب، در حالی که فرد دراز کشیده است و  به ویژه زمانی که شخص روی شانه چپ می خوابد نیز دیده می شود که هم می تواند به علت اضطراب و هم به علت هوشیاری قلبی باشد.

قلب تریبون بقیه اعضای بدن است و خیلی از قسمت های بدن، هنگامی بیماری خود را نشان می دهند که به نارحتی قلبی مبتلا شوید. افرادی نیز که تیروئید آنها پرکار است و علائمی مانند گرگرفتکی و تعریق خیلی زیاد دارند، قلبشان سریع تر می تپد. همچنین در افتادگی دریچه قلب (پرولاپس دریچه میترال)، نیز تپش قلب، زیاد دیده می شود.

تپش قلب و فیلم های ترسناک

افرادی که مبتلا به مشکلات و بیماری های قلبی هستند، باید از نگاه کردن فیلم های ترسناک و فعالیت های دیگری که موجب استرس و افزایش تپش قلب می شوند دوری کنند.

معمولا مردان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند که چربی خون بالا، فشار خون بالا، دیابت و استرس می توانند از علل آن باشند.

به بیماران قلبی توصیه می شود که در فصل گرما مایعات کافی بنوشند تا از کم شدن آب بدن آنها پیشگیری شود چون کمبود آب بدن موجب اختلال هیدراته شده و روی کارکرد قلب اثر منفی می گذارد و باعث ایجاد مشکلات قلبی از جمله تپش قلب می شود.

آلودگی هوا نیز می تواند بر روی بیماری های قلبی و تپش قلب تاثیر منفی بگذارد. در مراکز شهرها، آلودگی هوا بیشتر است که می تواند باعث افزایش مشکلات در بیماران قلبی شود. بنابراین بهتر است که بیماران قلبی، در مکان های کثیف و آلوده رفت و آمد نکنند. در خانه نیز بهتر است از دستگاههای تصفیه کننده هوا استفاده شود تا تاثیرات منفی آلودگی هوا کم شود.

از جمله عواملی که می توانند باعث بدتر شدن بیماری های قلبی شوند، دیدن فیلم های ترسناک و کارهای پرهیجان می باشد. زیرا که هیجان و اضطراب باعث افزایش ترشح کولامین و در نتیجه بالا رفتن ضربان قلب برای رساندن خون بیشتر به مغز می شود.

لازم است همه افراد به عوامل بالا برنده خطر بیماری های قلبی توجه کنند و آنها را کنترل کنند. مثلا عواملی مانند تغذیه مناسب، کم کردن اضطراب، کنترل فشار خون، درمان دیابت و اصلاح روش نادرست زندگی می تواند به کاهش گرفتگی عروق قلب کمک کند.

تشخیص علت تپش قلب

در هنگام تپش قلب باید در هر حال برای تشخیص به پزشک مراجعه شود. پس از انجام معاینات از بیمار نوار قلب گرفته می‌شود که می‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند. گاه نیز آزمایشاتی برای تشخیص بیماریهای زمینه‌ای نیاز است. اگر علت تپش قلب مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به بیمار وصل می‌شود تا در طول یک روز نوار قلب مداوم از او گرفته شود. اگر بیمار در طی این مدت دچار تپش قلب شود، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شده و نوع آریتمی قلب فرد مشخص می شود. علاوه بر هولتر مانیتورینگ،  می‌توان از تست ورزش جهت القائ بعضی آریتمی های خطرناک  بهره برد تا پزشک و بیمار مطمئن شوند که فعالیت شدید ، باعث آریتمی خطرناک نیست.

برای تشخیص علل و عوامل تپش قلب و درمان آنها، مراجعه به پزشک متخصص قلب لازم است و اگر مسائل روحی و روانی عامل تپش قلب باشند، مراجعه به روانپزشک برای کسب آرامش مفید می باشد و اگر بعد از بررسی ها، بیماری قلبی در فرد تشخیص داده شود، اقدامات درمانی لازم توسط پزشک متخصص قلب و عروق انجام می شود.

فردی که مبتلا به تپش قلب می شود باید نزد پزشک برود. پزشک بعد از معاینه فرد، از او نوار قلب می گیرد که می تواند به تشخیص علت تپش قلب کمک کند.

گرفتن نوار قلبی (الکتروکاردیوگرام) استفاده از دستگاه هولتر (دستگاه قابل حملی که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ضربان قلب بیمار را ثبت می کند) انجام EPS و تحریک الکتریکی قلب از طریق آنژیوگرافی و تست های استرس ورزشی از راه تشخیص آرتیمی به شمار می روند.

اگر دلیل تپش قلب، با گرفتن نوار قلب تشخیص داده نشود، پزشک نوار قلب متحرک را به بیمار وصل می کند که تا ۲۴ ساعت، اگر فرد به تپش قلب مبتلا شد، در همان حالت از او نوار قلب گرفته شود و بیماری او تشخیص داده شود. علاوه بر آن می توان از تست ورزش قلب برای تشخیص علت تپش قلب استفاده نمود.

از جمله راههایی که برای تشخیص بیماری های قلبی استفاده می شود، گرفتن نوار قلب و انجام اکوکاردیوگرافی می باشد که می تواند کارکرد عضله قلب، دریچه های قلب و گرفتاری لایه اطراف قلب یا پریکارا را نشان دهد. تست ورزش نیز نشان دهنده احتمال گرفتگی عروق و مقداری که فرد می تواند فعالیت داشته باشد می باشد. آنژیوگرافی عروق کرونر نیز که مقدار و مکان گرفتگی عروق را به صورت صددرصد نشان می دهد و تعیین کننده ی روش درمان می باشد، به عنوان وسیله ای موثر برای تشخیص بیماری های قلبی استفاده می شود.

 علائم و نشانه های تپش قلب

نشانه های فیزیکی تپش قلب آن‌قدر شدت زیادی دارد که ممکن است باعث شود تصور کنید که دارید میمرید و علائم آن می‌تواند مانند نشانه های یک حمله قلبی باشد. حتی این امکان وجود دارد که احساس درد در قفسه سینه کنید، به آهستگی نفس بکشید، احساس کنید که دارید خفه می شوید و حتی کنترل خود را از دست بدهید. این حمله حتی ممکن است شما را از خواب بسیار عمیق بیدارکند. یک حمله برای ده دقیقه یا بیشتر طول می کشد و پس از آنکه تمام شد، بیمار احساس کوفتگی و خستگی  شدید می‌کند. برای اینکه حمله غیر قابل پیش بینی است معمولا باعث ایجاد ترس ، هیجان، یا نگرانی بسیار می‌شود و احتمال می‌دهید حمله در هر زمانی به وجود آید.

از جمله نشانه های همراه تپش قلب می توان به سرگیجه، تنگی نفس، سرفه های ناگهانی، درد قفسه سینه و غش کردن اشاره نمود.

نشانه های تپش قلب، به علت به وجود آورنده آن بستگی دارد. به عنوان اگر فردی تپش قلب همراه با بیماری ریه داشته باشد، رنگ پوست او تیره است و بدن او گرم است. اگر استرس همراه با تپش قلب داشته باشد، التهاب و رنگ پریدگی و در مواردی نیز خشکی دهان در آن فرد دیده می شود.

نشانه های بیماری های قلبی، در سنین مختلف با هم تفاوت دارد ولی رایج ترین علامت آن درد قفسه سینه است که معمولا به سمت پشت، دست چپ و یا فک کشیده می شود. از دیگر نشانه های رایج بیماری های قلبی، تنگی نفس است که بیشتر در هنگام فعالیت بدنی و کم شدن توان تنفس فرد دیده می شود.

در مردان بالای ۴۰ سال، هر دردی که بین ناف تا لاله گوش باشد، به عنوان درد قلبی در نظر گرفته می شود مگر اینکه با معاینات و بررسی ها، خلاف آن ثابت شود. از نشانه های دیگر بیماری های قلبی عروقی، درد در قسمت بالای شکم است که در برخی موارد با درد معده یا مری اشتباه گرفته می شود. همچنین ضعف و بی حالی، به ویژه در افراد با سن بالا و کم شدن نیروی بدنی، ممکن است از نشانه های دیگر بیماری های قلبی باشد.

تعداد ضربان عادی قلب

تپش قلب ناشی از یک سیکل (دوره) کامل انقباض قلب و پر و خالی شدن آن از خون می باشد. در یک فرد بزرگسال، هر سیکل این انقباضات، در زمانی کمتر از یک ثانیه انجام می شود. به همین علت، تعداد تپش طبیعی قلب به ازای هر دقیقه، برای مردان در حدود ۷۰ و برای خانم ها در حدود ۷۵ ضربان می باشد.این تعداد تپش برای نوزادان که گردش خون تندتری دارند و سریع تر نفس می کشند در حدود ۱۳۰ ضربان به ازای هر دقیقه می باشد.

درمان تپش قلب

22

 درمان تپش قلب بر اساس از بین بردن عامل ایجاد کننده تپش (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل)، شناسایی و رفع بیماری های همراه تپش قلب (پرکاری تیروئید، پایین آمدن قند خون، نشانه های یائسگی و استرس) و درمان نامنظمی ضربان قلب می باشد. در اغلب موارد می توان با عادت ها و تغذیه مناسب ، دوری از اضطراب و هیجان و ترک ورزشهای نامناسب، تپش قلب را بهبود داد. به منظور درمان قطعی برخی ضربان های نامنظم بازچرخشی قلب، ممکن است مانورهای واگی توسط پزشک یا شخصی که آموزش دیده است انجام شود که با تحریک عصب واگ باعث منظم شدن ضربان قلب در برخی موارد می شوند مانند:

 • ماساژ قسمت کاروتید گردن (به شرط اینکه با اجازه پزشک انجام شود و فردی که آنرا انجام می دهد نیز روش انجام بدون خطر آنرا فراگرفته باشد.)
 • نفس نکشیدن و حبس کردن نفس برای مدت زمان کوتاه
 • سرفه مداوم
 • نیشگون گرفتن از پوست بازو تا حدی که موجب شود احساس درد کنید.
 • شستشوی صورت با آب سرد، بردن سر داخل آب سرد برای مدت زمان کوتاه، یا دوش آب سرد به گونه ای که سر زیر آب سرد باشد.
 • مانور والسالوا: با دست، جلوی بینی و دهان را بگیرید، و سعی کنید که در این حالت، هوا را از بینی بیرون بدهید به گونه ای که بتوانید حس کنید پرده های گوش شما به سمت خارج حرکت می کنند.
 • با در نظر گرفتن این نکته که در اغلب مواقع، تپش قلب به عنوان مشکل خاصی شناخته نمی شود، می توان با کم کردن استرس و انجام فعالیت های بدنی آرام، تپش قلب را درمان کرد.

در بعضی مواقع شخص احساس افزایش ضربان قلب می کندکه این احساس به شکل های مختلف مانند کوبش، لرزش، تپش و … می باشد.

منظور از تپش قلب، باز و بسته شدن یا انقباض و انبساط قلب است. قلب مانند یک تلمبه است و در هنگام انقباض، خون را به بیرون پمپاژ می کند و در هنگام انبساط به درون مکش می کند.

تعداد تپش نرمال قلب، به ازای هر دقیقه، ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان می باشد و در موارد غیر طبیعی و غیر نرمال، بیشتر از ۱۰۰ تا ۱۳۰ ضربان در دقیقه است.

برای درمان تپش قلب، باید ابتدا علل بوجود آوردنده آنرا مشخص کرد و مشکلاتی ماننند قند خون، استرس و هیجان را در فرد درمان کرد. پس از آن می توان با تغذیه مناسب، دوری از اضطراب، پرهیز از ورزشهای سنگین، پیاده روی، شنا و کم کردن وزن، تپش قلب را کم کرد و بهبود داد.

برای درمان تپش قلب باید عوامل بوجود آورنده تپش مانند آریتمی را درمان کرد.

البته آرتیمی خفیف نیاز به درمان نداشته و با پیشگیری از موارد تشدید کننده بیماری مانند مصرف ادویه جات، چای غلیظ، نوشابه و قهمه می توان آن را کنترل نمود.

دارو درمانی راه اول درمان اختلال ریتم قلبی است. هنگامی که استفاده از دارو برای درمان آرتیمی مؤثر واقع نگردد عمل ابلیشن یا سوزاندن بافت قلبی انجام می شود.

ابلیشن روشی است که با هدایت یک لوله نازک به سیاهرگ و عضله قلبی بیمار، بافت هایی را که باعث ایجاد بی نظمی در ضربان قلب می گردند را به وسیله امواج رادیویی تخریب می کند.

استفاده از باتری های ضربان ساز، دفیبریلاسیون قلبی و جراحی از دیگر روش های اصلاح ریتم قلبی شدید هستند.

ورزش اثرات روحی و روانی و جسمی زیادی دارد و پیاده روی منظم، به بیماران مبتلا به تپش قلب توصیه می شود.

در افراد مبتلا به بیماری های قلبی،پزشک با در نظر گرفتن شرایط فرد و بیماری او، انجام مقدار مشخصی از ورزشهای هوازی را پیشنهاد می کند که بهترین آنها برای این افراد، پیاده روی در هوای خوب و شنا می باشد.

 درمان دارویی تپش قلب

33

در مواقعی که حملات تند ضربانی در فرد اتفاق می افتد و تکرار می شوند، ممکن است از چند دارو برای کنترل ضربان قلب استفاده شود. اگر که تپش قلب به علت ریتم های نامنظم قلب بوجود آمده باشد داروهایی مانند دیگوکسین ، کینیدین‌ ، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم ‌، پروکاینامید ، و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی های قلبی، اگر ریتم قلب به حالت نرمال خود برگردانده نشود، امکان وقوع بیماری هایی مانند نارسایی احتقانی قلب، حلمه قلبی، یا ایست قلبی وجود دارد که می تواند تهدیدی برای جان فرد بیمار باشد.

ممکن است که در بیماران دچار برادی کاردی قلبی (ضربان پایین قلب)، برای تنظیم تپش قلب، از دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) استفاده شود که در سینه فرد قرار داده می شود تا هنگامی که نیاز است، به تنظیم ضربان قلب بیمار بپردازد.

در موارد بسیار اندک، استفاده از شوک الکتریکی برای اتمام ضربان نامنظم قلب ضروری می شود.

نویسنده: دکتر حسین نوید

مطالعه مقالات بیشتر:

درمان تپش قلب

علت و درمان تپش قلب

تپش قلب، علت، تشخیص و درمان

تنگی نفس و تپش قلب

ارتباط اضطراب با تپش قلب

بیماری های مرتبط با تپش قلب

تپش قلب باعث زنده نگه داشتن انسان می شود ولی اگر تپش قلب احساس شود نشانه خوبی نیست.  احساس تپش قلب که مانند کوبیدن قفسه سینه است باعث ترس در فرد مبتلا می شود. در این مقاله ابتدا در مورد علت های تپش قلب مانند مشکلات قلبی، پرکاری تیروئید و اضطراب صحبت می شود. پس از آن روش های تشخیص تپش قلب بررسی خواهند شد. سپس علائم و نشانه های تپش قلب توضیح داده می شوند در قسمت آخر نیز، درمان تپش قلب بررسی می شود و در مورد درمان دارویی تپش قلب نیز مطالبی آورده می شود. علت های…

بررسی کلی

نظردهی در مورد این مقاله

امتیاز کاربر: 3.81 ( 232 رای)

۶۵۶ دیدگاه

 1. باسلام من یک هفته ای میشه که تنگی نفس گرفتم همراه با تپش قلب و تازگی هم سرم کمی گیج میره و فکر میکنم گاهی یهو به قلبم استرس میاد و یهو میزنه ببخشید میتونم علتو بپرسم ۲۰سالمه

 2. با سلام ، من ۳۳ سالم هست و الان حدود ۳ ماه است که شبها موقع خواب ( هنگامی که دراز کشیده ام ) تپش قلب شدید، دست چپم سر و درد میکندو بدنم سست میشود بطوریکه مرا از خواب بیدار کرده و پس از بلند شدن بعد از حدود ۵ دقیقه تپش قلب از بین میرود در صورتی که دوباره بخوابم همین تپش قلب به سراغم میاد و تا صبح ادامه دارد به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم اکو گرفت و گفت که مشکلی در قلب ندارید. آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • با سلام
   در صورتی که بررسی های قلبی طبیعی بوده است ، بنظر نمی رسد که منشا علایم شما مشکل قلبی باشد.
   جهت کاهش استرس و اضطراب از مشاور کمک بگیرید.
   با احترام

 3. با سلام
  من پسر هستم و ۲۷ سالمه.چند سالی است که در حالت استراحت ضربان قلبم رابه صورت واضح حس می کنم و بعد از فعالیت مثلا پیاده روی ده دفیقه تا محل کار این تپش قلب بیشتر و آزار دهنده می شود.
  ضمنا چون ضربانم را کاملا حس می کنم بعضی اوقات مثل اجابت مزاج یا استرس ضربانم گیر می کنه و دوباره با یه شدت بیشتری شروع به زدن می کنه.
  این را هم بگم که مشکل سوء هاضمه و یبوست دارم.
  لطفا راهنمایی کنید دلیل احساس ضربان قلب در حالت استراحت و گاهی اوقات بی نظمی در ضربان چیست؟

  با احترام

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   ضربان قلب در حالت طبیعی ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. احساس و آگاهی از ضربان قلب بدون افزایش تعداد آن ، منشا قلبی ندارد.
   با احترام

 4. با سلام
  من پسر هستم و ۲۵ سال دارم.
  من در حالت عادی ضربان قلبم را احساس می کنم و تعداد ضربانم هم معمولا بین ۷۵ تا ۹۰ متغییر است.
  آیا دچار بیماری تپش قلب هستم ؟؟ و آیا ممکنه تپش قلب در اثر گرفتگی عروق باشه؟؟
  تپش قلب به چه حالتی گفته می شود؟ به احساس ضربان قلب همراه با تعداد بالای ۱۰۰ ضربه دقیقه گفته می شود؟؟

  متشکرم

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   ضربان قلب در حالت طبیعی ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. احساس و آگاهی از ضربان قلب بدون افزایش تعداد آن ، منشا قلبی ندارد.
   با احترام

 5. با عرض سلام.
  من ۳۰ سالمه و گاهی هنگام خواب دچار پرش پا میشم و بعد از بیدار شدن از خواب هم دچار تپش قلب میشم به طوریکه باید حدودا ۵ دقیقه بعد از خواب بشینم تا وضعیت قلب نرمال بشود.
  زمانی هم که دچار پرش پا میشم استرسی ندارم.
  لطفا راهنمایی کنید.ممنونم.

 6. سلام
  من همیشه بعداز ظهر ها می خوابم(بین ساعت ۵ تا ۹ شب)، هنگامیکه بلند می شوم دچار تپش قلب میشم و این تپش تا یک ساعت بعد هم ادامه دارد.
  جدیدا بعد از تپش احساس می کنم ضربان قلبم نا منظم میشه،یعنی بعضی زمانها یک ضربان زیاد میزنه.
  مشکل و دلیل تپش چه چیز می تواند باشد؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   برای آگاهی از نوع میزان تپش قلب باید از هولتر ۲۴ ساعته ضربان قلب استفاده نمایید.
   با احترام

 7. با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۲۸ ساله هستم و ۲۱هفته باردارم
  قبل از بارداری هیچ مشکل قلبی نداشتم بعد از بارداری بخاطر تپش قلب به دکتر قلب مراجعه کردم در هفته ۱۳ بارداری
  معمولا فشار خونم یازده یا دوازده میباشد
  بعد از گرفتن نوار قلب و مشاهده جزیی بینظمی وقتی با گوشی به صدای قلبم گوش داد متوجه شد موقع بسته شدن دریچه میترال صدای بم تر از عادی میشنود از من اکو گرفت و متوجه نارسایی خفیف دریچه میترال شد
  گفت مشکل خاصی نیست و بعد از اتمام بارداری همه چیز به روال عادی برمیگردد و به من قرص پروپانول داد
  ولی بی نظمی ضربان قلبم بیشتر شده بعضی وقتها به شدت و بعضی وقتها به اهستگی میزنه و منجر به احساس درد در قفسه سینه میشه و بعضی وقتها بعد از افزایش ضربان وقتی نبضمو میگیرم متوجه میشم در حد یک ثانیه یا کمتر قلبم نمیزنه و حالت خفگی بهم دست میده و با کوچکترین استرسی تپش قلب به سراغم میاد
  ایا برای خودم و جنینم اینا ضرر داره

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   نارسایی خفیف دریچه میترال و بی نظمی ضربان قلب موردی ندارد البته باید در تماس نزدیک با پزشک قلب خود باشید.
   با احترام

 8. با سلام پسری ۲۱ ساله هستم به مدت یک سال به دلیل اضطراب و تپش قلب پرانول ۱۰ مصرف میکنم (صبح نصف شب نصف)اکو فقط trivial mrنشون داده،الان چند وقته فشارم بعد از خوردن پرانول میاد پایین یعنی حدود ۹ یا بعضی وقت ها ۸ میشه و سرگیجه ی شدید دارم که فعالیت روزانمو تحت تاثیر قرار داده،اگه بخوام این قرص رو ترک کنم آیا خطری تهدیدم میکنه؟نحوه ی ترکش چجوریه؟ ممنونم

  • با سلام
   قطع یکباره دارو مجاز نیست ، به تدریج در طی یک ماه دارو را فقط صبح ها مصرف نمایید و سپس یک روز در میان و در نهایت قطع کنید.
   با احترام

 9. باسلام .مدتی به علت استرس شدید تپش داشتم دکتررفتم پروپرانول دادن.خوب شدم الان دوباره براثر ی مشکلی شکه وترس وجودمو گرفت بازتپش سراعم اومد باز پروپرانول ازداروخانه گرفتم خوب نشدم.علت اینکه باهراسترسی سرلغ ادم میاد این تپش چیه؟ومن چکارکنم؟دز اش۱۰بود ممکنه دزش روبالاببرن؟

  • با سلام
   برای کاهش تپش قلب استرس را درمان کنید ، تا زمانی که استرس وجود داشته باشد ، درمان دارویی تپش قلب بی فایده است.
   با احترام

 10. سلام ۴۲ سال سن دارم مدتی قند خون کنترل نشده داشتم که در حال حاضر تحت کنترل است کمتر از یکسال است در قفسه سینه احساس ناراحتی میکنم که حتی در خواب وجود دارد و تشدید میشود . به پزشک مراجعه شد نوار قلب و اکو گرفته شد که مورد خاصی را نشان نمیداد قرار شد تست ورزش بدهم که بعد از مدتی عوارض بهبود یافت و منصرف شدم .در حال حاضر خواستار رسیدگی جدی به مشکل خود هستم .ضربان قلبم در ساعات مختلف متفاوت است از ۷۰ تا ۱۱۰ گاهاً تغییر میکند و عموماً بین ۸۰ تا ۱۰۵ است بندرت بالای این مقدار است . این شرایط ممکن است حتی در حالتی که پشت کامپیوتر بدون تحرک هستم اتفاق بیفتد یعنی با تستر دیجیتال فشار خون ۱۱ روی ۷ دارم اما ضربانهای مختلف تجربه میکنم . قبلا درد قفسه سینه من به بازو و پشت میزد اما مدتهاست این درد فقط در محل خاصی متمرکز است بعضی از ساعات روز آنهم وقتی خیلی پشت کامپیوتر مینشینم در سینه احساس کوفتگی میکنم .احساسی ماننند خستگی و کوفتگی در قلبم که باعث اضطراب میشود و بشکلی از انجام فعالیتهای بدنی خودداری میکنم چون نگرانم فعالیت بدنی این درد را افزایش بدهد .مدت قابل توجهی هم کم تحرکی داشته هم و کمی هم چاق هستم و به اضافه قند خون .جدیداً آزمایش خون دادم همه چیز تقریبا خوب بود ولی کمبود ویتامین دی داشتم که با کپسول مداوا میکنم فقط اسید اوریکم بالا بود .با توجه به فعالیت در بورس روزانه استرس خیلی بالائی دارم لطفاً راهنمائی بفرمائید .

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   عوامل خطر متعددی برای ایجاد بیماری قلبی در شما وجود دارد ، بنابراین باید پیگیر باشید.
   با احترام

 11. با سلام و احترام
  ممنون از پاسخگویی.
  در پست قبلی خودم از شما پرسیدم علت احساس تپش قلب در حالت عادی بدون افزایش تعداد ضربان قلب( یعنی کمتر از ۱۰۰ ضربه) و نا منظمی ضربان قلب چیست؟
  شما اینگونه پاسخ دادید :
  ” احساس و آگاهی از ضربان قلب بدون افزایش تعداد آن ، منشا قلبی ندارد”
  ضمنا نوار قلب و اکو هم انجام دادم که روی برگه گزارش اکو همه موارد را نرمال نوشته است.
  لطفا راهنمایی کنید راه درمان من چیست؟

  با تجدید احترام

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   با توجه به نرمال بودن بررسی های قلبی ، برای رفع مشکل خود جهت کاهش استرس و اضطراب از مشاور کمک بگیرید .
   با احترام

 12. با سلام دکتر جان من از سال ۸۰ تا الان که سال ۹۵ هستش همیشه دچار فشار روی قفسه سینه و احساس سر شدن نفس در گلو هستم و یه حلت گیجی و منگی دارم که در شب بدتر میشه دکتر رفتم گفت شما پروپلاس میترال دارید بعد پروپرانول برام تجویز کرد من هم به مدت طولانی همه قرصها رو خوردم الان جدیدا دچار ضربان قلب پایین شده ام ضربان قلبم در دقیقه ۴۵ تاست می خواستم بپرسم که دیگه قرصهای پروپرانول را مصرف کنم یا نه ممکنه اثرات زیاد خوردن اون قرصها بوده باشه قرص پروپرانول ۴۰ مصرف می کردم الان بعد از این همه سال هنوز درد قفسه سینه و خفگی رو دارم لطفا راهنمایی کنید محل زندگیمان لرستان است و دکترهای زیاد خوبی ندارد هر کدومشون یه نظر میدن با تشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   پرولاپس میترال یافته نسبتا شایعی است و معمولا نیاز به اقدام خاصی به جز انجام اکو در فواصل منظم ندارد. از عوارض مصرف پرانول ، کاهش تعداد ضربان قلب می باشد اما قطع ناگهانی آن هم عوارض مخصوص به خود را دارد .
   با احترام

 13. با سلام و تشکر از سایت خوب شما .
  در مورد روشهای تشخیصی مانند آنژیوگرافی و تصویر برداری هسته ای و دیگر شرایط لطفاً توضیح بفرمائید که کدام روش مناسبتر است ؟ آیا داروهای گیاهی در درمان بیماریهای قلبی میتوانند موثر باشند؟ با تشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   – هر روش تشخیصی در بیماری های قلبی موارد مصرف خود را دارد و بسته به شرایط بیمار در مورد انتخاب آن تصمیم گیری می شود.
   – داروهای گیاهی تاثیر چندانی در درمان بیماری های قلبی ندارند. گاهی در کمک به کنترل بعضی موارد مانند فشار خون بالا سیر مؤثر است.
   با احترام

 14. سلام خدمت اقای دکتر و تشکر از سایت خوب شما ..من پسری ۱۷ ساله هستم مواقع امتحان بخصوص سر جلسه امتحان اضطراب به سراغم میاد و دست هام سرد میشه و تپش قلب پیدا میکنم البته معمولا بعد یک ربع تا نیم ساعت بعد امتحان بهبود پیدا میکنه آیا این علایم میتونه برام خطر ساز باشه ؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   برای کنترل استرس و اضطراب از مشاور کمک بگیرید.
   استرس در دراز مدت می تواند مشکل ساز شود.
   با احترام

 15. با سلام. خانمی ۳۰ ساله هستم. ضربان قلبم به این صورته که از هر چند تایی که میزنه احساس میکنم یکی نمیزنه. نبضم رو هم که میگیرم این کاملا احساس میشه. این موضوع برای من از ۲۶ سالگی شروع شد. به پزشک مراجعه کردم . اکو کرد و گفت مشکلی نیست. ولی این حالت خیلی شدیدتر شده. مثلا اگر اون موقع هفته ای یک بار بود الان صبح تا شب برام اتفاق می افته و کلافم میکنه. میخواستم بدونم اکو تشخیص آخره یا اینکه بررسی های دیگه هم لازم بوده؟ و اینکه آیا دستگاه هولتر ۲۴ ساعته ضربان قلب میتونه برای تشخیص مشکل من مناسب باشه؟ در ضمن لحظه ای که پزشک منو اکو میکرد ضربانم تو اون لحظه به این شکل نبود. ممکن بود اگر تو لحظه ای که ضربانم مشکل دار بود اکو میکرد چیزی نشون داده می شد؟
  با تشکر

 16. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده چند وقتی میشود که صدای ضربان قلبم رو حس میکنم( هنگام دراز کشیدن و خوابیدن)و میتوانم حتی بشمارم تعداد هارو.از این رو نزد فوق تخصص رفتم و اکو انجام دادند و گفتند هیچ مشکلی ندارد و کاملاً سالم است.اما باعث ایجاد نگرانی برایم شده و لازم به ذکر است که تعداد ضربان قلبم هم روی ۶٠-۶۵ هست.اما هنگامی که حجم زیادی از غذا میخورم ضربان قلبم افزایش پیدا میکند(٧۵-٨٠). همچنین کمی مشکل در تنفس دارم هنگام بازدم عمیق که با تست اسپیرومتری ریه گفتند مشکلی ندارم اما همچنان کمی در تنفس عمیق هنگام بازدم کمی مشکل دارم…
  سن=٢٠
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید جناب دکتر.
  تشکر فراوان.

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   ضربان قلب طبیعی ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است و آگاهی از ضربان و حس آنها موردی ندارد.
   با توجه به طبیعی بودن بررسی های قلبی توصیه می شود که برای کاهش استرس و اضطراب از مشاور کمک بگیرید.
   با احترام

 17. سلام دچار بیماری هاشیموتو هستم و حدود یک سال میشه که تاکی کاردی شدید دارم نوار قلب با ۱۳۵ تپش دارم و امروز حمله تپش بی سابقه به من دست داد که به شدت وحشت زده شدم.روزانه یک عدد قرص لوو تیروکسین با تجویز پزشک متخصص غدد مصرف می کنم.۳۳ ساله هستم.با فشار خون معمولا ۱۴ و ۱۴.۵ روی ۸.
  لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

 18. با سلام چند سالی هست که تپش قلب دارم به پزشک مراجعه کردم اکو انجام داد مشکلی نداشت، اون زمان اضطراب داشتم که برایم پروپرانول تجویز کرد با خوردن دارو بهتر شدم با گذشت ماها و سال مقدار دارو را خیلی کم کردم حتی در دوره ای قطع کردم باز مجددا بعد ماهها مصرف کردم هم اکنون مصرف می کنم ولی چند روز یکبار نصف قرص پروپرانول ۲۰. ولی بعد از همین چهار روز دوباره تپش می گیرم که باید مصرف کنم. از شما میخواهم راهکاری بدهید برای قطع این دارو.۲۷ سال دارم و هم اکنون اضطرابی هم ندارم.

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   برأی قطع دارو ابتدا باید استرس و اضطراب خود را کنترل نمایید و در صورتی که برطرف شده باشد می توان دارو را قطع کرد٠
   با احترام

   • با سلام مجدد
    جناب دکتر نوید من حدود دو هفته ای میشه که قرص لووتیروکسن برای کم کاری تیروئید مصرف می کنم که در طی این مدت اثر تپش قلب نداشت یعنی همون چهار روز یکبار نصف قرص پروپرانول مصرف میکردم ولی اکنون دیگه این قرص اثری ندرد و تپش قلبم برطرف نمی شود. در ضمن دو روزه مصرف قرص لووتیروکسن را قطع کردم.لطفا راهنمایی ام کنید.

    • دکتر حسین نوید

     با سلام
     کم کاری تیروئید در مدت ٢ هفته درمان نمی شود٠ و باید تحت نظر داروها را استفاده نمایید٠
     با احترام

 19. سلام.میخواستم بدونم ممکنه سرماخوردگی روی تست ورزش تاثیر داشته باشه؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   سرماخوردگی بروی توان فعالیت بیمار در انجام تست ممکن است تأثیر داشته باشد ولی بر تغییرات نواری احتمالی اثری ندارد٠
   با احترام

 20. سلام آقای دکتر. همسر من مردی ۳۴ ساله با وزن ۹۴
  چندروز پیش دچار تپش قلب شد که تا عصر طول کشید .نوار قلب ضربان بسیار بالا رو نشون داد. فرداش اکو کردن گفتن مشگل نداری و ضربان عادی شده. الان گاهی تپش قلب داره.و ضربانش اکثرا روی صد هست در زمان های عادی. مشکل چیه ؟؟ آیا تست ورزش علت رو مشخص می کنه؟؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   تست ورزش نیازی نیست. در صورت ادامه مشکل إز هولتر ضربان ٢۴ ساعته استفاده کنید.
   با احترام

 21. آقای دکتر در تست اکو فقط افتادگی دریچه تشخیص داده شد که گفتن مادرزادیه.

 22. سلام اقای دکتر.پسر ۲۰ ساله مجرد هستم دوسال پیش ابلیشن انجام دادم چون اطلاع چندانی نداشتم تحت شدیدترین استرس ممکن قرار گرفتم و از همان دوران تپش قلب داشتم .
  ابلیشن ۱۰۰ درصد موفقیت امیز بود و دکتر با نوار قلب و اکو گفت که قلبم سالم است و هیچگونه مانعی برای انجام هر نوع فعالیتی ندارم.
  ولی دوسال است که بدون نبض گرفتن میتوانم ضربان قلبم را بشمارم و تپش ازارم میدهد مخصوصا هنگام استراحت.
  ضمنا باید عرض کنم طی این دوسال استرس زیاد داشتم.
  در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  متشکرم

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   توانایى در شمارش ضربان قلب بیماری نیست ، ضربان طبیعی هم ۶٠ تا ١٠٠ بار در دقیقه در نظر گرفته می شود، در صورتی که بیض إز أین مقادیر باشد باید به متخصص قلب مراجعه نمایید٠
   با احترام

 23. سلام آقای دکتر

  من بدلیل فشار خون بالا قرص ایندرال ۲۰ روزی ۲ تا مصرف میکنم بعد ۱ ماه میزانش را نصف کردم روزی ۲ تا ۱۰ میخورم چون با این قرصها مشکل دارم باعث میشه تپش قلب کوبنده پیدا کنم و ضربان قلبم میاد زیر ۶۰.

  الان حتی ی بلند شدن ساده هم باعث تپش قلب کوبنده شدید میشه جوری که انگار قلبم سر جاش تکان میخوره و به سینم ضربه میزنه و توی گلوم شدیدا ضربان را حس میکنم.

  سوالم اینکه چطوری مصرف قرص قطع کنم که دچار عوارضش نشم چون قطع ناگهانی تپش قلبم زیاد میکنه واینکه توی سایتها نوشتن با قطع ناگهنی باعث قرار گرفتن در معرض سکته قلبی خواهید بود

  سوال دوم اینکه من توی این یکسال گذشته ۲ بار تست اکو و تست ورزش دادم هیچ مشکلی نداشتم ولی خیلی دچار درد قفسه سینه میشم این درد به سمت پشت و دست چپم هم کشیده میشه علتش چی میتونه باشه؟

  باتشکر فراوان

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   – اولا ایندرال داروی مناسبی برای کنترل فشار خون نیست٠
   – در ثانی ، در صورتی که تست ورزش و اکو طبیعی باشد ، احتمال اینکه منشأ علایم و دردها قلبی باشد بسیار کم است٠
   – ثالثا برای قطع دارو باید به پزشک مراجعه نمایید٠ ( إز رَآه دور امکان پذیر نیست) ٠
   با احترام

 24. با سلام آقای دکتر ۲۵سال سن دارم از چهار سال پیش دچار فشارخون بالا و تپش قلب شدم وهم چنین درد قفسه سینه وتنگی نفس هم داشتم اکو و تست ورزش انجام دادم گفتن مشکلی ندارم اما هم چنان این دردها رو دارم چند وقتیه ضربانم حدود چند ساعت بعد از ورزش کردن حدود ۱۰۰ باقی میمونه وپایین نمیاد واین نگرانم‌کرده!!!فشارخون هنگام‌ورزش چقدر افزایش پیدا مکنه!!!با تشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   در صورتی که امو و تست ورزش طبیعی بوده است ، به نظر نمی رسد که منشأ علایم شما مشکل قلبی باشد٠
   با احترام

 25. سلام جناب دکتر نوید
  با سپاس از مطالب و اطلاع رسانی شما
  من تقریبا از ۸ ماه پیش به دلیل کبد چرب زیر نظر متخصص تغذیه شروع به کاهش وزن کردم و تا الان همراه با ورزش هوازی و وزنه و رژیم غذایی در حدود ۱۳ کیلو کم کردم ( قد ۱۸۰ و وزن ۷۸ ) . آنزیمهای کبدی ، کلسترول و تری گلیسیرید بسیار کاهش داشته و نرمال شده. جدیدا مشکلی که پیدا کردم فشار خون بالا و در بعضی موارد تپش قلب هست. هیچگونه دردی در قفسه سینه یا سمت چپ بدنم ندارم. اکو ، تست ورزش و نوار قلب مشکلی نداشت. آزمایشات تیرویید ۲۴ ساعته انجام دادم که مشکلی نبود. چند شب پیش که کمی غذای سنگین خورده بودم با حالت اضطراب از خواب بیدار شدم و فشارم ۱۵ رو ۱۰ با ضربان ۱۰۷ بود که با خوردن قرص پوزارکس بعد از ۱۵ دقیقه طبیعی شد، البته لرز و سردی دست و پا داشتم. صبحها همیشه فشار ۱۱ رو ۷ با ضربان ۶۰ هست . در زمان ورزش روی تردمیل یا کار با وزنه مشکلی ندارم البته بعضی وقتها که بیشتر به خودم فشار میارم برای ورزش کمی تپش قلب میگیرم در انتهای ورزشم.وضعیت معده من اصلا جالب نیست و بیشتر اوقات نفخ دارم. استرس تقریبا دارم در حین کارهای روزانه. لطفا راهنمایی کنید. ضمنا حس میکنم جدیدا با نوشیدن یک فنجان قهوه دچار استرس و تپش قلب میشم.

  • ضمنا آزمایش کلرو داپلر کلیه ها انجام شد و مشکلی نداشت از لحاظ فشار شریانها. سونوگرافی کامل شکمی انجام شد و مشکلی مشاهده نشد.فقط چیزی که در تمام آزمایشات خون مطرح شده بعد از کاهش آنزیمهای کبدی بیلیروبین افزایش داشته است. الان قرص خاصی مصرف نمیکنم.

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   برای تعیین وضعیت فشار خون ، باید إز هولتر ٢۴ ساعته فشار خون استفاده نمایید٠
   در ضمن برای کاهش استرس و اضطراب إز مشاور کمک بگیرید٠
   مصرف قهوه باعث تپش قلب می شود٠
   با احترام

 26. با سلام خدمت دکتر محترم من از یک ماه پیش دچار تپش قلب شدم به پزشک مراجعه نمودم برای من داروی متوپرولول ۵۰ و کلریدیازپوکساید نوشته نوار قلب را دید گفتم مقدار اندکی فقط تپش قلب داری من درد استخوان قفسه سینه دارم در کتف و پشت و بازو ها نیز است البته هم سمت چپ هم راست البته بیشتر چپ و در محل جناغ سینه طوری که با بالا و پایین کردن دست من درد استخوان قفسه سینه بیشتر می شود. اوایل قبل از مصرف قرص ها نفس کشیدن و دم و بازدم خیلی سخت بود و بلند شدن و نشستن برای من با کمبود نفس بود. من اصلا آدم سیگاری و دودی و اهل مشروبات الکلی نیستم. علی رغم خوردن قرص ها این مساله تپش قلب برطرف نشده است. در شب زیادتر می شود مقداری. این مساله افزایش تپش قلب در اثر یک سرماخوردگی فوق العاده شدید که با چرک و خلط بسیار برای من در گلو همراه بود و به مدت بیست روز طول کشید و این سرماخوردگی پس از گلو به کلیه ها زد و سپس دردش الان به قفسه سینه و استخوانهای سینه و قلبم زده منتهی شده است. همه نوع داروی گیاهی نیز مصرف نمودم. می ترسم که به قلب وارد شده و باعث افزایش ضربان قلب شده و در شب در خواب سکته نمایم. لطفا راهنمایی کنید این درد استخوان را چگونه از سینه ها و قلب و استخوان و کتف دستها و بازوهایم برطرف نمایم. آزمایشات خون برای لخته شدن خون نیز گرفته شد سالم بود. اذیت می کند من را در محل جناغ سینه استخوان بیشتر است. استخوانهای بالای سینه با تشکر از دکتر. ببیخشید زیاد صحبت نمودم.

 27. در ضمن آقای دکتر من قدم ۱.۶۵ است و وزنم ۹۰ کیلو است. برای پیاده روی مشکل ندارم حتی در این مدت که بیمار شدم من هر روز همه شهر را با پای پیاده حرکت می کنم روزانه تا ۵ کیلومتر و گاهی اوقات اگر برای کار بروم به کوه و بیابان بروم تا ۲۵ کیلومتر در کوه پیاده روی می کنم و تاکنون برای پیاده روی مشکل نداشتم حتی این مدت که دارای مشکل در قفسه سینه و تپش قلب نیز شدم هم فاصله خانه تا محل بیمارستان را با پای پیاده می روم این فاصله رفت و برگشت ۳ کیلومتر است. و من مشکلی در پیاده روی ندارم الان مشکل من درد استخوان قفسه سینه در محل جناغ بیشتر است افزایش ضربان قلب و دردهای استخوانی قفسه بالای سینه در هر دو سمت است به خصوص سمت چپ بالای قفسه سینه با گذاشتن کمپلکش آب گرم در کیسه آب گرم درد تخفیف می باید ولی پس از مدتی دوباره شروع می شود. مقدار کمی سرفه دارم. البته قبلا زیاد بود ولی الان کمتر شده است. البته من فردی با استرس بالا نیز هستم و سریع هم ناراحت می شوم و از کوره در می روم. منتظر جواب شما هستم. با تشکر

  • با سلام
   برای بررسی علل درد قفسه سینه باید به متخصص قلب مراجعه نمایید تا در صورت شک به بیماری قلبی تست های تکمیلی برای شما درخواست و انجام شود٠
   با احترام

 28. با سلام دختری۱۸ساله هستم چند ماه پیش به دکتر عمومی رفتم و گفتن که ضربان قلبت بین هر دو تا یه ثانیه وایمیسته برام اکو و نوار قلب نوشت انجام دادم دکتر گفت اکوت خوبه ولی نوار قلبو که دید گفت pvcداره.الان هم بین هر سه ضربان قلبم یه ثانیه وایمیسته ایا خطرناکه؟

  • با سلام
   در صورتی که ضربات نابجا زیاد باشد باید با هولتر ٢۴ ساعته ضربان بررسی بیشتر انجام شود٠
   با احترام

 29. سلام جناب دکتر
  من ۵ ماه پیش که به ایران امدم به صورت مداوم تپش قلب داشتم به صورتی که انگار در من هیجانی به صورت پیوسته وجود داشت مخصوصا زمان خواب که چندین بار نصف شب مجبور شدم به دکتر مراجعه کنم که با نوار قلب میگفتن هیچ مشکلی نیست فقط الپرازولام دادن که اروم باشم تا اینکه برگشتم و کاملا خوب شدم تو این مدت ۵ ماهی که برگشتم هیچ مشکلی نداشتم اما الان چند هفته ای هست که همون حالات بهم دست میده اما ایندفعه فقط موقع خواب به صورتی که کوبیدن قلبم خیلی احساس میشه و نمیتونم بخوابم فقط برای اینکه بخوابم أرام بخش میخورم هر شب ،همش دوست دارم نفس عمیق بکشم اما خوب نمیشه هیچ مشغله و درگیری فکری هم ندارم چیکار کنم؟واقعا کلافه ام

  • با سلام
   تپش قلب علل متنوعی دارد شامل :
   کم خونی ، بیماری های تیروئیدی ، مشکلات قلبی ، استرس و اضطراب ، عفونت ، …….

   در صورتی که بررسی های فوق را انجام نداره أید بهتر است انجام بدهید٠
   با احترام

 30. در ادامه بگم که تا حالا اصلا همچین سابقه ای نداشتم هیچ وقت ضربان قلبم و حس نمیکردم الان واقعا ناراحتم میترسم از اینکه مشکلی وجود داشته باشه ممکن بود اون موقع چون به ایران أمده بودم و هیجان داشتم دلیل ضربان قلبم موجه بوده باشه ولی الان بعد مدت چند ماه یهو به چه دلیل دوباره اینجوری شدم؟قرص هایی ک دارم اینجا پرانول ١٠ هست و الپرازولام ٠.۵ و لورازپام ١
  از دمنوش های أرام بخش هم استفاده میکنم ولی کلا مشکلی ندارم که بهش فکر کنم و تپش قلب بگیرم استرس بگیرم پس چرا موقع خواب اینجوری میشم ممنون پیشاپیش

 31. با سلام
  من اصلا از نظر تیرویید مشکل ندارم ولی کم خون هستم
  و دکتر بمن گفتن که تپش قلبم ١٢٠ هست ورم و لرزش ندارم فقط گاهی سینه ام احساس درد دارم دکتر ی دستگاه ٢۴ ساعت بمن وصل کرد و گفتن ضربانم زیاده
  ضمنا هیچ زمینه ناراحتی قلبی در خودم و خانوادم نداشتم
  وزنم ۶٠ و قدم ١۶٧
  ٢٨ساله ام و بسیار نگران این وضعیتم لطفا راهنمایی ام کنید

 32. سلام تپش قلب ناگهانی دارم دکتر گفت تیک الکتروکی دارم وباید سوزنده شود اما احتمال سوختن عصب قلب هست وبایدباطری بذارم ایا دردسر باطری بیشتر از تپش نیست ؟ چکار کنم راهنمایی کنید باتشکر

 33. سلام جناب داکتر ضاحب: من در وقت صحبت که در یک جمع قرار میگیرم ضربان قلبم زیاد میشود نفسم هم قید میشود و آب دهانم خشک میگردد. و در حالات عادی هیچ این مشکل را ندارم. لطفا یک داروی مفید را تجویز نماید که همه این مشکلات را حل نماید. منتظر جواب شما میباشد
  و یک تشکری خاص از معلومات مفید تان میکنم واقعا آموزنده بود.

 34. سلام مردی ۴۰ ساله هستم ومدت طولانی است دچار MVP میباشم مدتی است در بستر و هنگام دراز کشیدن دچار طپش قلب شدید هستم ونمی توانم راحت بخواب روم ضمنا آیا انجام اکو در هنگامی که با قرص ایندرال قلبم آرام شده هست صحت کافی دارد و نشانگر دقیق مشکلم می باشد یا به نظر دکترم باید وقتی قلبم ناراحت و داری طپش هست اکو انجام گیرد تا بدرستی نتیجه مشخص شود؟

 35. سلام علیکم،بنده تپش قلبم روی قفسه سینه،زیر سینه،کاملا واضح و قابل مشاهده است،حتی از فاصله۳-۴متری دیده میشود،آیا بنده دارای بیماری خاصی میباشم؟اگر امکانش هست جوابش رو برام ایمیل کنین،با تشکر

 36. با سلام
  من فقط هنگامی که دراز می کشم تپش را احساس می کنم
  مشکل چیست؟
  http://clinicit.ir

 37. سلام اولا تشکر از شکیبایی شما و جواب به سوالات.
  بهروز هستم ۴۱ ساله وراثتی فشار خون داریم چن ماهه شامل حال من هم شده ۲ عددکاردیلاکس ۶ و ۱ عدد والزومیکس ۵ ۸۰ میخورم ضربان قلبم منظم ومیانگین تپش ۶۰ تا ۸۰ هستش بعد مصرف داروها مدتیه در هنگام استراحت تپش احساس میکنم و سلب ارامش شده نوا ر و اکو سالمه مرسی مساعدت بفرمایید ممنون میشم.

  • با سلام
   إحساس تپش در زمان استراحت ، در صورتی که ضربان قلب کمتر إز ١٠٠ باشد مرتبط با بیماری قلبی نیست و بهتر است برای کاهش استرس و اضطراب إز مشاور کمک بگیرید٠
   با احترام

 38. سلام خسته نباشید
  من مدتی قرص لوزارتان و هیدروکلروتیازید میخورم خیلی دچار در قفسه سینه هستم. اکو وتست ورزش وازمایش خون انجام دادم نرمال بوده.
  توی مدت ۱ سال اغلب اوقات (تقریبا هر روز) درد قفسه داشتم بطوریکه که چندین ساعت طول میکشه. ۲ بار هم دچار اسپاسم شدید کتف و قفسه سینه شدم. این اسپاسم ها میتواند بدلیل قرص ها باشد. و اینکه میتواند خطرناک باشد یا باید پیگیری بیشتری انجام دهم

 39. سلام اقای دکتر.من یک سالو نیمه ک زایمان کردم درماههای اخر بارداری درحالت درازکش داعما احساس خفگی داشتم بعد از زایمانم هم تپش قلب گرفتم طوری ک هر چند وخت یکبار ب مدت چند ثانیه احساس میکنم ک قلبم میخاد از سینه ام بزنه بیرون..چند ماهی هم هست ک درد قفسه سینه دقیقا وسط سینه ام ب همراه احساس خفه گی دارم…علایم خطرناکی هست و باید برم پیش متخصص یا نیازی نیس ؟میشه بفرمایید اینا علایم چ بیماریی میتونه باشه؟

 40. با سلام و خسته نباشید
  دختری ۳۶ ساله هستم و شدیدا ضربان قلبم بالاست و سرفه و سرگیجه هم دارم بعضی وقتها حالت تهوع بعد از خوردن غذا دکتر قلب رفتم چند روز قبل گفتن شلی دریچه دارم mvp ولی گفتن خفیف هست و پروپرانولول ۱۰ دادن که دوازده ساعت یکبار مصرف کنم و قرص نورتریپتیلین ۱۰ آیا همین کافیه و درمان دیگری برای جلوگیری از بدتر شدن نیست ؟
  من خیلی نگرانم اگه راه دیگه یی برای جلوگیری از بدتر شدن هست لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • با سلام
   شلی دریچه میترال مورد خاصی نیست و فقط نیاز به انجام اکو بصورت دوره ای و مصرف پرانول دارد ٠
   برای کاهش استرس إز مشاور کمک بگیرید٠
   با احترام

 41. با سلام خدمت دکتر محترم
  من خانومی ۳۳ساله هستم ومتاسفانه شغلی که دارم فشار کاری زیادی رو متحمل میشوم ومیتونم بگم شغلم ایجاب میکنه جدی باشم ومعمولا عصبی هستم واحساس میکنم همه بدنم تیر میکشه ویه هفته اس دایم تپش قلب دارم وگاهی معده ام تیر میکشه تو محل کارم دچار تنگی نفس هم شدم مشکل تیرویید هم دارم گواتر کم کار وکم خونی هم دارم .الان شروع کردم پرونول ۱۰مصرف میکنم
  ایا الانم مشکل قلبی دارم
  ایا این سبک زندگی منو دچار اختلالات وبیماری های قلبی میکنه ؟
  متشکرم

  • با سلام
   علایم ذکر شده ارتباطی به بیماری قلبی ندارد ، برای کاهش استرس و اضطراب إز مشاور کمک بگیرید٠
   استرس درازمدت سبب ایجاد بیماری قلبی می شود٠
   با احترام

 42. سلام من ۲۶ سال دارم فقط شبها هنگام خواب تپش بیش ااز حد دارم کوبنده و شدید و تمام بدنم داِغ داغ میشود در حد ۴۰ ۵۰
  در ضمن یوبوست شدید هم پیدا کردم و فشار خون بالا
  خیلی میترسم خواهشا یه جوابی بدیت

 43. با سلام و احترام
  خانومی ۳۰ ساله هستم مدتهاست عصرها که میخابم به محض بیدار شدن تپش قلب شدید میگیرم انگار قلبم داره از جاش درمیاد و استرس هم میگیرم و خیلی هم ولع خوردن پیدا میکنم .چند سالی هست اینجوری ام .و فکر میکنم که مشکل دارم.
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  • با سلام
   علل متنوعی باعث تپش قلب می شوند :
   کم خونی ، مشکلات قلبی ، بیماری تیرویید ، استرس و اضطراب
   برای بررسی علل ، باید به پزشک مراجعه نمایید
   با احترام

 44. سلام اقای دکتر من الان چند ساله تپش قلب داعم دارم تا چند روز پیش قفسه سینه ام تیر میکشید اضطراب دارم فکر زیاد میکنم شغلم حراست از زن بچه هم دور هستم بیست روز سر کارم بی خوابی هم زیاد دارم مشکلم از چیه

 45. سلام اقای دکتر من به علت تپش قلب ودرد در پشت سینه به دکتر مراجعه کردم برام اکو نوشت جواب اکو این بود خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
  Mild mr
  Mildlvh
  Mildtr(pap29mmgg
  مشکل من چیه خیلی استرس دارم ممنون

 46. سلام آقای دکتر آیا قرص متاهگزال ۴۷.۵ روزی دوتا نصفش میتونه باعث درد قفسه سینه و درد دست چپ بشه؟ من چند بار دچار این حالت شدم بعدش نوار دادم نوار نرمال بود اما من یه مدت طولانی هست درد قفسه سینه دارم که شدید شده اکو و نوار قلب نرمال بوده و ایتکه ضعف عضلات بدن هم دارم

 47. باسلام
  من بعضی اوقات که در حالت اضطراب قرار میگیرم تپش قلب شدیدی میگیرم. دکتر رفتم و نوار قلب و اکو سالم بود ودکتر گفت یه پرولاپس خیلی خفیف داری که جای نگرانی نداره حتی ایشون گفتن ورزشهای سنگین مانعی نداره ولی چرا اقای دکتر من ورزش شنای سوئدی رو انجام میدم ضربان قلبم به شدت بالا میره وباعث میشه که اضطراب و استرس شدیدی بگیرم.؟ میخاستم بدونم ورزش شنای سوئدی و بدنسازی برای تپش قلب مضر هست؟؟ واینکه میشه به جای قرص جراحی انجام داد و از شر تپش قلب راحت شد؟؟ چون هرازگاهی قرص پروپرانولول ۱۰ میلی قبل از ورزش مصرف میکنم. ممنونم.

  • با سلام
   – از علایم استرس ، ایجاد تپش قلب است .
   – درمان تپش قلب ناشئ از استرس ، برهیز از استرس و درمان استرس است٠
   – برای این نوع تپش قلب ها ، جراحی وجود ندارد٠
   – ورزش های سنگین و بدنسازی بطور کلی برای قلب مفید نیست.

   با احترام

 48. ممنون از پاسختون
  یه سوال دیگه داشتم بعد از اکو و نوار قلب دکتر بهم گفت هر موقع احساس کردی تپش قلب داری قرص پراپرانولول بخور مگه این قرص را نباید تو فواصل و ساعتای منظمی مصرف کرد چون من تو نت میخوندم که حتما باید منظم و ساعتای دقیقی توی طول روز مصرف بشه. واینکه من اگه یه دونه ۱۰ میلی صبح بخورم و یه دونه شب روی نیروی جنسی اثر مخربی میذاره؟؟ ممنون

  • با سلام
   برخی باید بطور منظم مصرف کنند و برخی فقط در صورت نیاز .
   ارتباطی با میل جنسی ندارد٠
   با احترام

 49. با سلام خدمت دکتر گرامی
  بنده ۲۲ سال دارم جدود یک ساله تپش قلب دارم طی مدتی خوب میشه اما باز هر از چند گاهی بی دلیل سراغم میاد طوری که سینه چپم درد میگیره و یکم تیر میکشه و خودم متوجه میشم ضربانم بالا رفته و وقتی در یک دقیقه تعداد ضربانم و میگیرم ۱۱۰ تا میزنه در این لحظات دردم
  قصد باردار شدن هم دارم اما به دلیل همین ضربان قلبم نگرانم روی جنین هم تاثیر بدی بگذارد
  به نظر شما چه کار باید بکنم ؟؟؟

 50. باسلام وخسته نباشید
  با ارزوی قبولی طاعات وعبادات شما دکتر عزیز ومهربان
  بنده سی و سه سالمه .
  سه بار حس کردم یکی دو ساعت بعد از افطار مخصوصا موقعی که ناخواسته دچار پرخوری میشم ضربان قلبم افزایش پیدا میکنه وتپش شدید .ایا بنده دچار مشکل قلبی هستم وباید به دکتر متخصص مراجعه کنم ؟
  ناگفته نماند که کلا ادم عصبی هستم ودرد و گرفتگی در قلبم بعد از عصبانیت واسترس رو دارم.
  با تشکر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*