ارتباط بیماری های قلبی با فشارخون بالا

شیوع بالا و ارتباط نزدیک فشار خون با بیماری های قلبی عروقی سبب شده است که فشارخون بالا یکی از مهم ترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه به شمار آید . پیشرفت هایی که در تشخیص و درمان فشارخون بالا به دست آمده است، نقش مهمی در کاهش قابل توجه مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی در کشورهای توسعه یافته داشته است . با این حال در سایر کشورها نیز کنترل فشارخون بالا در چند سال اخیر موجب کاهش بیماری قلبی عروقی شده است.

هرچه میزان فشارخون بیشتر باشد ، احتمال بروز سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و بیماری کلیوی بیشتر است معمولاً مبتلایان به فشار خون بالا زودتر فوت می کنند و شایع ترین علت مرگ در آن ها بیماری قلبی است . سکته مغزی و نارسایی کلیه نیز در رده های بعدی این فهرست قرار دارند . فشارخون بالا به تنهایی می تواند اثرات دیگر عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی مانند اختلال چربی خون ، تأثیرات مصرف سیگار، دیابت و چاقی را تشدید کند . کمتر از ۶۰ درصد افراد مبتلا تحت درمان فشارخون بالا هستند و کمتر از ۳۰ درصد آن ها فشارخون تحت کنترل در آمده است . راه های مختلفی برای کنترل و کاهش فشارخون وجود دارد که شامل اصلاح سبک زندگی و درمان دارویی است.
گرچه فشارخون بالا شایع و بدون نشانه مشخصی است، ولی به راحتی شناسایی و درمان می شود. مطالعات زیادی نشان داده اند که درمان و کنترل فشارخون بالا خطر و عوارض کشنده و ناتوان کننده بیماری قلبی عروقی را تا حدود زیادی کم می کند.

عوامل مؤثر بر فشارخون و بیماری های قلبی

بیماری های قلبی و فشارخون تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد . فشارخون در طول روز تحت تأ ثیر عوامل مختلفی از جمله وضعیت بدن، فعالیت مغز ، فعالیت گوارشی ، فعالیت عضلانی، تحریکات عصبی، تحریکات دردناک، مثانه پر، عوامل محیطی مثل دمای هوا و میزان صدا، مصرف دخانیات، الکل، قهوه، چای و دارو تغییر میکند اما این تغییرات موقتی هستند.

برای آشنایی با روش های درمان بیماری های قلبی ناشی از فشار خون بالا بر روی لینک کلیک کنید.